czwartek, 16 września 2021 Imieniny: Edyta, Kornel

10 milionów na placówki wsparcia

W Skawinie działa cała sieć placówek wsparcia dziennego dla seniorów, dzieci, młodzieży i ich opiekunów. W planach są kolejne. Gmina wydała na ten cel ponad 10 milionów złotych. 90 proc. tej kwoty to dofinansowania.

W gminie działają dwie placówki wsparcia dziennego dla seniorów. Oferują one opiekę nad starszymi mieszkańcami. W pierwszej (Skawina, ul. Rynek 24) pomoc znajdą seniorzy, którzy borykają się z chorobami i wymagają nie tylko czasu i uwagi, ale też codziennej pielęgnacji.

Kolejna placówka znajduje się w Radziszowie. Zajęcie znajdą w niej seniorzy, którzy są sprawni i aktywni. Szyją stroje, przygotowują sztuki teatralne, a następnie je wystawiają. Jeżdżą na wycieczki, czytają książki, słuchają muzyki i organizują imprezy. Oprócz możliwości spędzenia aktywnie czasu, pracownicy MGOPS dbają także o ich zdrowie. Odbywają się tutaj zajęcia terapeutyczne, spotkania z psychologiem czy ćwiczenia z fizjoterapeutą. W Jurczycach pojawi się kolejna placówka wsparcia dziennego dla seniorów. Trwają tam zaawansowane prace. Jej otwarcie nastąpi w kwietniu tego roku.

Obie placówki wsparcia dziennego dla seniorów nie zaspokoją potrzeb wszystkich osób starszych, a o część z nich wciąż będzie dbała rodzina. Otwarto więc Centrum Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych, w którym znajduje się wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i pielęgnacyjnego. Celem placówki jest odciążenie i pomoc opiekunom.

Pracownicy przejmą częściowo ich rolę, przyjadą do domu i pomogą w codziennych czynnościach. W razie potrzeby zapewnią całodobowe wsparcie w odpowiednich placówkach w ramach turnusów pobytowych. Opiekunowie mogą tutaj zasięgnąć fachowej wiedzy. Dowiedzą się, gdzie i jak uzyskać dofinansowania, mogą spotkać się z psychologiem, prawnikiem, dietetykiem oraz innymi specjalistami, którzy pomogą opiekunom lepiej wypełniać swoje obowiązki.

Pomoc w Skawinie działa też dla dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji rodzinnej. W grudniu otwarto placówkę wsparcia dziennego dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. To tutaj dzieci mogą przyjść po szkole i otrzymać pomoc w nauce oraz wziąć udział w zajęciach z edukatorami, które rozwijają ich zainteresowania. Są zajęcia muzyczne, plastyczne, wyjścia na lodowisko czy nauka gotowania! Najmłodsi spotykają się także z logopedą i psychologiem.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie.

Źródło: UMiG