sobota, 22 stycznia 2022 Imieniny: Anastazy, Wincenty

103. rocznica wymarszu Sokołów

26 sierpnia przypada 103. rocznica wymarszu ze Skawiny skawińskich Sokołów. 25-osobowy oddział wymaszerował do Krakowa i zasilił kompanię legionów Piłsudskiego.

O Sokołach przypominają nam zdjęcia na tablicach informacyjnych zlokalizowane m.in. przy dworcu PKP oraz pałacyk „Sokół”. Nazwa ozdoby parku wiąże się właśnie z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”. Ta nieistniejącą już, kiedyś prężnie działająca organizacja, za cel stawiała sobie rozwijanie sprawności fizycznej i hartu ducha wśród młodzieży oraz starszych generacji, a także szerzenie kultury wśród swoich członków. Znakiem ruchu był sokół w locie. Jak można przeczytać w materiałach Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, symbol sokoła był zakamuflowanym przed zaborcami znakiem Orła Białego. „Sokół” szykował kadry sprawnych i umotywowanych patriotycznie Polaków do działań wojskowych na rzecz odrodzenia Polski.

Znamy nazwiska zaledwie 15 sokołów, którzy w 1914 roku wyruszyli na front. Byli to: Alfred Bieniasz, Tomasz Baliga, Ludwik Czopek, Stanisław Czopek, Tomasz Czopek, Józef Fidziński, Andrzej Grzywa, Wacław Jodłowski, Jan Kęskiewicz, Jan Muszyński, Karol Ocetkiewicz, Stanisław Ocetkiewicz, Ksawery Palichleb, Tomasz Świdowski, Wacław Więckiewicz. Jak podaje Muzeum Regionalne w Skawinie, wymarsz miał uroczysty charakter. Rozpoczął się Mszą świętą w intencji sprawy polskiej, którą odprawił ksiądz Teofil Flis. Wymarszowi towarzyszyli licznie zebrani mieszkańcy.

Początki

Pierwsza drużyna „Sokoła” powstała we Lwowie 7 lutego 1867 roku. Twórcy wzorowali się na czeskim Sokole. Początek skawińskiego sokolnictwa sięgają 1896 roku. 19 kwietnia 1896 odbyło się I Walne Zgromadzenie 20 Członków Założycieli pod przewodnictwem dr Andrzeja Głogoczowskiego. W jawnych wyborach wyłoniono zarząd Gniazda skawińskiego. Prezesem został Albin Kolloros, ówczesny właściciel browaru w Skawinie. Wiceprezesem został Bronisław Paszkowski, funkcję naczelnika powierzono Karolowi Sonsedikowi.

Zwyczaje i tradycje

Strój sokoła nawiązywał do munduru wojskowego. Składał się z czapki–krakuski z piórem, żakietu kroju wojskowego z rabatami – spiętego pasem -, spodni o zwężonych nogawkach, wpuszczonych w wysoko sznurowane buty oraz peleryny noszonej na lewym ramieniu. Członkowie „Sokoła” witali się poprzez podniesienie dwóch palców do obrzeża daszku czapki; w sposób wzorowany na nieistniejącym w tym czasie Wojsku Polskim.

Złoty wiek skawińskiego „Sokoła” to lata 1920-1939. Salę gimnastyczną wyposażono w przenośne poręcze do gimnastyki, urządzenia drążkowe i kółka na linach. Dzięki temu można było realizować zajęcia z gimnastyki specjalistycznej. Sekcja gimnastyczna liczyła ponad 100 dziewcząt i chłopców. Obok budynku na wzgórzu wybudowano kręgielnię, a także strzelnicę małokalibrową. Powołano sekcję kręglarską i strzelecką. Wprowadzono szkolenie z zakresu przysposobienia wojskowego. Działał teatr amatorski prowadzony przez Jana Lisowskiego. W latach 1938-1939 funkcjonowało dwa razy w tygodniu także kino, prowadzone przez Zdzisława Cyganika. Szczególną działalność prowadził w „Sokole” kwartet muzyczny Jazz Band „Stepatora”.

W okresie PRL Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” zostało zdelegalizowane. Istniały jednak gniazda „Sokoła” na emigracji. Współczesny ruch „Sokoła” został ponownie zarejestrowany 6 listopada 1989 r. Współczesny ruch „Sokoła” liczy około 8 tysięcy członków w kilkudziesięciu gniazdach. W Skawinie ruch sokoli się nie odrodził.

Agnieszka Poniewska
Wykorzystano fragmenty materiałów Towarzystwa Przyjaciół Skawiny „Pamiętajcie o Sokołach”