niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

260 kg krajanki do depozytu

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zlikwidowali nielegalną wytwórnię wyrobów tytoniowych na terenie województwa świętokrzyskiego. Do policyjnego depozytu trafiło ponad 260 kilogramów krajanki tytoniu. Zabezpieczono też kilka krzaków marihuany. Dwie osoby zostały zatrzymane i usłyszały zarzuty. Straty Skarbu Państwa sięgają prawie 220 tysięcy złotych.

Realizacja została przeprowadzona 20 maja. Tego dnia w godzinach porannych w Skawinie patrol z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki Renault Trafic. Kierującym okazał się 44-latek z powiatu staszowskiego. Podczas sprawdzenia przewożonego przez niego bagażu, mundurowi natrafili na 26 wypełnionych i związanych worków parcianych. Kierujący oznajmił mundurowym, że przewozi w nich gruz. Po sprawdzeniu zawartości worków okazało się jednak, że znajduje się w nich prawie 260 kilogramów nielegalnej krajanki tytoniu.

Dalsze czynności w tej sprawie przejęli policjanci specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, którzy przeszukali miejsce zamieszkania 44-latka. W jednym z pięciu garaży, znajdujących się na terenie posesji zatrzymanego, stróże prawa znaleźli nielegalną wytwórnię krajanki tytoniu, skąd zabezpieczyli profesjonalną maszynę do rozdrabniania liści tytoniu oraz kolejne partie nielegalnych wyrobów. W kolejnym garażu, w niepodłączonej do prądu lodówce, policjanci natrafili na doniczki z uprawą konopi indyjskich i ustalili, że należą one do 19-letniego syna zatrzymanego. Łącznie zabezpieczono 263 kilogramy krajanki tytoniu i cztery krzaki marihuany.

Ojciec i syn zostali zatrzymani i jeszcze tego samego dnia usłyszeli zarzuty. 44-latek przechowywania, przewożenia oraz pomagania w zbyciu i ukryciu nielegalnych wyrobów tytoniowych, oraz nieujawnienia właściwemu organowi przedmiotu opodatkowania, przy czym ilość i okoliczności ujawnienia wyrobów świadczyła o zamiarze wprowadzenia ich do obrotu. Kolejny zarzut, jaki usłyszał, dotyczył nielegalnego wytwarzania krajanki tytoniowej, w celu wprowadzenia jej do obrotu. 19-latek z kolei usłyszał zarzut uprawy marihuany. Za popełnione przestępstwa grozi im do 3 lat więzienia.

Według wstępnych wyliczeń śledczych wprowadzenie takiej ilości wyrobów tytoniowych na czarny rynek naraziłoby Skarb Państwa na straty sięgające 220 tysięcy złotych.

Źródło: KPP w Krakowie