niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Uczniowie dojadą do szkoły za darmo?

Uczniowie w Skawinie mają szansę na darmową komunikację. I to już od września. Skawina oraz okoliczne gminy za pośrednictwem stowarzyszenia Metropolia Krakowska prowadzi rozmowy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Jak zaznacza Norbert Rzepisko, zastępca burmistrza Skawiny, byłoby to równe traktowanie dzieci z gmin wokół Krakowa z dziećmi tam mieszkającymi.

Nad darmową komunikacją miejską dla uczniów myślano już wcześniej. Gmina podjęła próbę negocjacji z ZIKiT-em, która skończyła się fiaskiem. – Jako sama gmina staliśmy na straconej pozycji, bo to miasto Kraków realizuje komunikację miejską w Skawinie. Powiedzieli wprost, możemy to zrobić, ale wy musicie za wszystko zapłacić – mówi zastępca burmistrza Skawiny.

Krakowscy urzędnicy zaproponowali, by gmina płaciła za to 7 milionów złotych rocznie, Skawina na to się nie zgodziła. – Uznaliśmy, że powinniśmy rozszerzyć nasze działania – mówi Rzepisko. Tematem zainteresowało się stowarzyszenie Metropolia Krakowska zrzeszająca nie tylko Kraków, ale też ościenne gminy. – Mamy nadzieję, że wspólnie uda się przeprowadzić całą procedurę i porozumieć się z ZIKiT-em, żeby wiedzieć, ile gminy powinny zapłacić za darmową komunikację miejską. Później przyjdzie czas na uchwałę rady miasta Krakowa jak i gmin metropolii.

Jak na razie, skawiński urząd czeka na drugą wycenę od ZIKIT-u.