sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

39 mieszkańców ukaranych

W związku z epidemią koronawirusa od 1 kwietnia wprowadzane zostały kolejne obostrzenia. Na ulicach powiatu krakowskiego pojawiło się więcej patroli. Policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi i żołnierzami sprawdzają, czy nie są łamane przepisy i zakazy wprowadzone w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa. Za ich naruszenie grozi kara od 5 do nawet 30 tysięcy złotych.

Podczas patrolu mundurowi zwracają uwagę m.in. na osoby niepełnoletnie znajdujące się bez opieki osoby dorosłej, monitorują też czy nie dochodzi do grupowania się osób w miejscach publicznych, jak również kontrolują osoby, pod kątem przestrzegania zakazu przemieszczania się, czy korzystania z publicznych terenów zielonych. Dodatkowo policjanci prowadzą kontrole środków komunikacji publicznej pod kątem ilości pasażerów znajdujących się w pojazdach. Z kolei patrole mieszane policjantów i żołnierzy, nawet po kilka razy dziennie kontrolują adresy, pod którymi przebywają osoby objęte obowiązkową kwarantanną. Większość obywateli stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia.

W miniony weekend na terenie powiatu krakowskiego policjanci ujawnili 40 wykroczeń naruszających zakaz gromadzenia się i przemieszczania osób. Na 39 osób mundurowi nałożyli mandaty karne, a wobec 1 osoby skierowali wniosek o ukaranie do sądu. Pouczeń nie było. W tym czasie policjanci skontrolowali ponad 100 autobusów pod kątem liczby przewożonych pasażerów, nie ujawniając żadnych nieprawidłowości. Mundurowi nie spotkali też nieletnich poruszających się bez opieki rodziców. Podczas sprawdzeń osób odbywających kwarantannę w powiecie krakowskim, policjanci także nie odnotowali żadnych naruszeń.

Apel policji:

PRZYPOMINAMY JEDNAK, ŻE ZA NIEPRZESTRZEGANIE KWARANTANNY POLICJA MOŻE SKIEROWAĆ WNIOSEK O UKARANIE DO SĄDU, KTÓRY MOŻE WYMIERZYĆ GRZYWNĘ W WYSOKOŚCI DO 5000 ZŁ. ZGODNIE Z NOWELIZACJĄ PRZEPISÓW POLICJA ALTERNATYWNIE MOŻE TAKŻE POWIADOMIĆ SANEPID, KTÓRY MOŻE NAŁOŻYĆ KARĘ ADMINISTRACYJNĄ W WYSOKOŚCI OD 5000 DO 30 000 ZŁOTYCH!

OSOBY, KTÓRE NARUSZAJĄ OBOWIĄZUJĄCE PRZEPISY USTANOWIONE W CELU PRZECIWDZIAŁANIA ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ KORONOWIRUSA BĘDĄ LICZYĆ SIĘ Z POWAŻNYMI KONSEKWENCJAMI PRAWNYMI!

Szanuj zdrowie swoje, zdrowie bliskich i wszystkich pozostałych osób! APELUJEMY! ZOSTAŃ W DOMU!

Źródło: KPP w Krakowie