czwartek, 05 października 2023 Imieniny: Igor, Flawia

40-lecie Biblioteki Pedagogicznej

Rokrocznie już Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku Tydzień Bibliotek przebiega pod hasłem Biblioteka inspiruje, a dla nas jest również rokiem jubileuszowym, jako, że właśnie w maju, czterdzieści lat temu, powstała Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie. Stąd też, z podwójnej okazji,  przygotowaliśmy dla czytelników wiele atrakcji.

9 maja br.  rozpoczynamy  od warsztatów dla dzieci, które odbywać się będą na skawińskim Rynku. W zajęciach uczestniczyć będą cztery grupy z Samorządowego Przedszkola nr 2, a tematem przewodnim będzie książka, czytanie i ulubieni bohaterowie dziecięcych lektur. Chwilę później odbędzie się uroczystość wręczenia nagród laureatom gminnej gry  czytelniczej „Granie przez czytanie” adresowanej do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Skawina. Tradycyjnie uroczystości będzie towarzyszyć wystawa prac konkursowych.

10 maja odbędą się bezpłatne warsztaty artystyczne dla nauczycieli „Biżuteria dla mamy” prowadzone przez panie z Koła Robótek Ręcznych „Razemkowo”, natomiast w lokalu biblioteki przygotowaliśmy  dla czytelników wystawę „Biblioteka od kuchni” oraz wystawę ręcznie robionych zakładek do książek, autorstwa pań z „Razemkowa”. Podaruj książkę bibliotece – pod tym hasłem zachęcamy czytelników do podarowania bibliotece zbędnych książek, tradycyjnie już zapraszamy na kiermasz taniej książki, a z okazji przypadającego w maju br. jubileuszu czterdziestolecia Biblioteki Pedagogicznej został ogłoszony specjalny quiz wiedzy o historii naszej biblioteki.

17 maja wraz ze Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Urzędem Miasta
i Gminy poprzez Centrum Wspierania Rodziny oraz Gimnazjum nr 1 zapraszamy na konferencję „Bajko i biblioterapia w pracy wychowawczej i kształtowaniu kompetencji językowej dziecka”. Podczas konferencji odbędzie się promocja opowiadań profilaktycznych „Nastolatkiem być…” wydanych przez UMiG poprzez CWR i Bibliotekę Pedagogiczną.  Zamysł wydania przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie poprzez Centrum Wspierania Rodziny oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie bajek profilaktycznych to kontynuacja zapoczątkowanej w 2011 r. serii, w ramach której ukazały się następujące publikacje: Bajkowa niania. Bajki pomagajki dla najmłodszych, Magiczne bajki na dziecięce smutki. Bajki pomagajki dla nieco starszych dzieci oraz audiobook Bajkowe sposoby na dziecięce słabostki. Bajki pomagajki dla dzieci młodszych i starszych.

Wszystkim tym, którzy zechcą wraz z nami świętować Tydzień Bibliotek serdecznie zapraszamy!

Źródło: Biblioteka Pedagogiczna

tb2016