sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

5 minut, które przeszły do historii

19 sierpnia świętowaliśmy 20. rocznicę odwiedzenia naszej gminy przez papieża Jana Pawła II. Głowa Kościoła zatrzymała się w Skawinie  na 5 min. i 10 sekund podczas pielgrzymki do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Z tej okazji Muzeum Regionalne w Skawinie przygotowało dla dzieci małą niespodziankę. Główne uroczystości z okazji jubileuszu dla ogółu mieszkańców zaplanowano na niedzielę 21 sierpnia przy pomniku Jana Pawła II, który znajduje się przy ulicy Jana Pawła II.

19 sierpnia 2002 roku  o 9.34 tłumy zebrane na spotkaniu z papieżem w Skawinie przy ul. Monte Cassino (dziś ulica Jana Pawła II) usłyszały: „Pozdrawiam parafie w Skawinie. Ja tu często bywałem za czasów, gdy był tutaj proboszczem ksiądz Stanisław Kowalski, nieżyjący. Bóg wam zapłać za to zatrzymanie po drodze do Kalwarii. Niech Bóg błogosławi waszym parafiom w Skawinie, wszystkim parafianom i wszystkim mieszkańcom. Szczęść Boże. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Cały postój świętego trwał zaledwie 5 min. i 10 sekund, ale mimo to przeszedł do historii. Kilka minut później Jan Paweł II zatrzymał się także w Radziszowie. Dokonał błogosławieństwa tamtejszej parafii i obrazu Matki Bożej Hallerowskiej.

Z okazji 20. rocznicy zatrzymania Ojca Świętego w naszej gminie Muzeum Regionalne zaprosiło dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 5 i Przedszkola Samorządowego nr 6, a także uczestników półkolonii ,,Akademii Małego Lidera” realizowanej przez Stowarzyszenie Dzieci są Ważne pod pomnik papieża, aby wspólnie uczcić wydarzenie sprzed 20 lat. Przedszkolaki złożyły pod pomnikiem znicze i kwiaty. Pokolorowały także olbrzymie kolorowanki poświęcone papieżowi. W podziękowaniu uczestnicy otrzymali poświęcone temu jubileuszowi kolorowanki wzbogacone o opis wizytacji Karola Wojtyły skawińskich parafii oraz magnesy z wizerunkiem Ojca Świętego i parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie.

Kardynał Karol Wojtyła, zanim objął schedę po świętym Piotrze, wielokrotnie wizytował skawińskie parafie w latach 1960-1978. Pierwsza wizytacja miała miejsce od 14 do 17 czerwca 1960 roku. Ostatnia odbyła się 19 czerwca 1978 r., kiedy to udzielił skawińskim ósmoklasistom sakramentu bierzmowania.

Agnieszka Poniewska