niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

500+: 750 wniosków w ciągu czterech dni

1 kwietnia w całej Polsce ruszył Program „500+”, którego celem jest pomoc w pokryciu kosztów związanych z wychowaniem dzieci. Tylko przez cztery dni w Skawinie złożono aż 750 wniosków. Siedem z nich za pomocą platformy ePUAP, 240 za pośrednictwem systemu EMPATIA, resztę w sposób „tradycyjny”.

Do programu można przystąpić w każdej chwili, a pieniądze zostaną przyznane od miesiąca, w którym złożono wniosek. Osoby, które dostarczą wypełnione wnioski w ciągu pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia projektu otrzymają zaległe świadczenie za te trzy miesiące. – Szacuje się, że do świadczenia wychowawczego uprawnionych jest około 2533 rodziny i 4871 dzieci, trudno obecnie stwierdzić ile wniosków zostanie złożone do końca czerwca 2016 roku – poinformowała Ewa Szczepanik, sekretarz Gminy Skawina

Mieszkańcy gminy Skawina chcący otrzymywać świadczenie w pierwszej kolejności powinni wypełnić wniosek, a następnie złożyć go w odpowiedniej placówce. Zbieraniem wniosków w Skawinie zajmuje się Urząd Miasta, a dokładniej Dziennik Podawczy oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Osoby posiadające tzw. profil zaufany, pismo mogą złożyć drogą elektroniczną. Wniosek będzie ważny przez rok, co oznacza że co roku rodzice będą musieli ubiegać się o przyznanie świadczenia.

Przypomnijmy, ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 17 lutego, zakłada przyznanie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 złotych na drugie i kolejne dziecko do momentu uzyskania przez nie 18. roku życia. Co ważne, o świadczenie może ubiegać się każda rodzina bez względu na dochód i stan cywilny. Otrzymana kwota nie jest w żaden sposób opodatkowana. Jeśli dochód rodziny na osobę nie przekracza 800 złotych miesięcznie, świadczenie może zostać przyznane także na pierwsze dziecko, ale wiąże się to z dostarczeniem większej liczby dokumentów, m.in. odpowiedniego oświadczenia o dochodach. Cudzoziemcy posiadający zezwolenia na pobyt oraz stałą pracę, również mogą ubiegać się o 500 zł. Program obejmuje zarówno dzieci biologiczne jak i adoptowane, ale ich rodzice muszą pamiętać o dostarczeniu dokumenty potwierdzającego przysposobienie dziecka.

up