czwartek, 30 listopada 2023 Imieniny: Maura, Andrzej

570 osób i 2,5 tony odpadów

Ponad 570 osób i 2440 kg odpadów. Co to za liczby? To tegoroczna druga akcja edukacyjna „Wymień odpad na sadzonkę”, która odbyła się 19 października w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skawinie. Frekwencja dopisała, zainteresowanie było ogromne i mieszkańcy pobili rekord ilości oddanych odpadów.

W ramach akcji edukacyjnej, za przyniesione w tym dniu śmieci takie jak: opakowania szklane, makulaturę, butelki PET, puszki aluminiowe, zużyte baterie, sprzęt elektryczny lub elektroniczny, mieszkańcy gminy Skawina otrzymywali sadzonki drzew owocowych (śliwy, grusze, jabłonie, wiśnie, wiśnio-czereśnie, czereśnie, leszczyny, pigwy), krzewów (tuje, wrzosy i hortensje) oraz rośliny oczyszczające powietrze (Palma Areca, Palma Chamaedorea, Sansevieria).

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych odwiedziło ponad 570 osób, a pierwsze z nich ustawiły się już o godz. 8.15. Duże zainteresowanie akcją sprawiło, że specjalnie przygotowane pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów szybko się zapełniały, a po 3 godzinach skończyły się drzewa, krzewy i rośliny oczyszczające powietrze, które pojawiły się po raz drugi w tym roku. Łącznie udało się zebrać 2440 kg odpadów:

– 560 kg makulatury
– 140 kg butelek PET
– 20 kg puszek aluminiowych
– 120 kg lodówek
– 200 kg zużytych baterii
– 460 kg opakowań szklanych
– 120 kg zużytego sprzętu RTV
– 820 kg zużytego sprzętu AGD

Celem akcji było promowanie segregacji odpadów, które mogą otrzymać „drugie życie” oraz promocja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie każdy mieszkaniec może również samodzielnie dostarczyć zebrane śmieci. Łącznie wydano 500 sadzonek i ponad 800 roślin oczyszczających powietrze.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za tak liczny udział w akcji i cierpliwość. Zapraszamy ponownie w maju przyszłego roku!

Wydarzenie organizowane w ramach programu ?Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze?

Oraz programu „Redukcja niskiej emisji na terenie Gminy Skawina współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 Nr projektu: RPMP.04.04.01-12-1147/17”.

Źródło: UMiG