czwartek, 16 września 2021 Imieniny: Edyta, Kornel

Tajemnica Mychy Sędzichy

Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie, w ramach ministerialnego projektu Kultura w Sieci, już niedługo rusza z pierwszą w naszym regionie mobilną grą fabularną.

Prezentujemy opis zabawy:

FABUŁA

Młody Czytelniku, Młoda Czytelniczko! Nadszedł czas, żeby pokazać naszą nową bibliotekę! Nie możemy tego zrobić tak, jakbyśmy chcieli. Jednak specjalnie dla Was znaleźliśmy alternatywę. Nowa siedziba Biblioteki znajduje się w budynku skawińskiego Dworca, który jest niewątpliwie symbolem tego miasta. Pora na uchylenie rąbka tajemnicy. Dzięki współpracy z Good Games stworzyliśmy interaktywną grę mobilną, w której Waszym zadaniem będzie uratowanie stałej mieszkanki Biblioteki – Mychy Sędzichy. Przebiegły Krasnolud zamknął ją, przez co w bibliotece zapanował chaos. Nie wiemy co się z nią stało, ani gdzie możemy ją znaleźć… Tylko Wy możecie nam pomóc! 

Zacznijmy od początku – kim jest Mycha? Od zawsze mieszkała w zakamarkach naszej Biblioteki. Po przeprowadzce podążyła za nami… Uznała, że większy budynek oznacza więcej miejsca do biegania i znacznie więcej miejsca do gromadzenia smakowitego sera. Coś się Mysze  Sędzisze w końcu od życia należy! Jednak poczciwa Mycha ma swoje obowiązki (głównie nadane przez samą siebie): pilnuje porządku na półkach, upomina spóźnialskich Czytelników, co rusz ciskając w nich kawałkami sera (krążą takie legendy – ale chyba lepiej nie sprawdzać!), podpowiada, które książki są ciekawe. Uczniom przypomina nawet o wypożyczeniu lektur szkolnych! Mycha Sędzicha zaprzyjaźniła się nawet z niektórymi bohaterami książek: stworkami, wróżkami, trollami czy gadającymi skarpetami. Mycha mieszkając w Bibliotece, przeczytała tyle książek, że postanowiła napisać pracę naukową pt. „Rola sera w historii Skawiny”. Jakże by było pięknie, gdyby ją ukończyła! Niestety, bez Twojej pomocy to się nie uda i mieszkańcy gminy Skawina nie dowiedzą się, jak wielką rolę w naszej historii odgrywa ser…

Gra mobilna, do udziału w której Miejska Biblioteka Publiczna wraz z partnerami zaprasza wszystkie dzieci przedszkolne (z pomocą rodziców) oraz uczniów szkoły podstawowej, jest całkowicie nowatorską inicjatywą w naszym regionie. Pod pretekstem uratowania serowej przyjaciółki najmłodsi Czytelnicy mają okazję poznać nową siedzibę biblioteki oraz ofertę, jaką kierujemy właśnie do nich. To świetna okazja, by zwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną w Skawinie i zajrzeć do miejsc, które obecnie są niewidoczne dla Waszych oczu. Ta wirtualna podróż pozwoli zademonstrować nasze dokonania i zachęcić Was do odwiedzin i spotkania twarzą w twarz, kiedy tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Atrakcyjna i bajkowa fabuła stanowi połączenie historii prosto z książek oraz nowoczesnych technologii.

INFORMACJE TECHNICZNE

Zabawę zaczynamy 7 sierpnia 2020 roku o godzinie 10:00. Dokładnie o tej godzinie na stronie www.biblioteka-skawina.pl oraz profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie pojawi się kod QR, który umożliwi dostęp do gry. Gra dedykowana jest dzieciom, zaś za poprawne odpowiedzi przyznawane będą punkty. Na 20 osób, które do 31 sierpnia 2020 r. uzyskają największą liczbę punktów czekają zestawy upominkowe. Po upływie tego czasu, gra zostanie ponownie uruchomiona (już bez nagród) i wykorzystywana m.in. jako lekcja biblioteczna dla najmłodszych. Udział w zabawie jest całkowicie bezpłatny, zaś sama gra zajmuje ok. 30 min. Grę zaprojektowali profesjonaliści z wrocławskiej firmy Good Games. Naszym zdaniem są to obecnie najlepsi specjaliści z zakresu gier w kulturze i edukacji.

Więcej szczegółów oraz regulamin gry: www.biblioteka-skawina.pl

JAK ZAGRAĆ

  1. Pobrać na swój telefon bezpłatną aplikację Action Track (dostępna w sklepie Play)
  2. Zeskanować kod QR dostępny na stronie internetowej biblioteki i profilu FB (od dnia 7 sierpnia, od godz. 10:00!)
  3. Kliknąć „POBIERZ”
  4. Dać się porwać wirtualnej przygodzie i poznać perypetie Mychy!

CEL

Celem projektu jest również promocja biblioteki, zarówno działalności podstawowej, jak i tej okołobibliotecznej. Charakter gry jest atrakcyjny zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych, zaś małe wymagania i dostępność z domu ułatwia korzystanie osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami. Możliwość gry w grupie służy zaktywizowaniu całych rodzin. Zaprzyjaźnianie dzieci z biblioteką i książką, zwłaszcza przy udziale osób najbliższych, jest niezwykle ważne, gdyż pomaga w wychowaniu i ukształtowaniu świadomego i aktywnego dorosłego użytkownika biblioteki, który z chęcią będzie do nas wracał. Mamy nadzieję, że to nowatorskie na naszym terenie podejście zwróci uwagę osób dotychczas niezainteresowanych działalnością biblioteki, a którzy stanowią grupę naszych potencjalnych, nowych czytelników. Celem długoterminowym jest próba zmiany krążącego stereotypu bibliotek i bibliotekarzy w środowisku lokalnym i zastąpienie go wizerunkiem instytucji nowoczesnej, kreatywnej i otwartej, zatrudniającej ludzi pełnych profesjonalizmu i pasji. Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom swoich użytkowników – zwłaszcza młodych – prowadząc działania animujące czytelnictwo i aktywizujące różne grupy społeczne. Skoro obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala nam w pełni pochwalić się naszą nową siedzibą i zaprosić czytelników, do spacerów po całym budynku – próbujemy wyjść z murów biblioteki i dotrzeć do domów.

Projekt „Biblioteczne zakątki” przewiduje drugą odsłonę gry, tym razem dla dorosłych odbiorców, zaplanowaną na wrzesień. Zapraszamy do zabawy!

Partnerzy: Stowarzyszenie „Z młodzieńczą siłą”, Good Games

Patroni medialni: Telewizja Skawina, portale internetowe: skawina24.com, skawina.eu, skawinska.pl, Radio WAWA, gazeta „Głos24” oraz „KROPKA- Gazeta Twojej Dzielnicy”.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.