czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

70 naruszeń reguł w dobie pandemii

W związku z epidemią koronawirusa wprowadzane obostrzenia wciąż obowiązują, a w miejscach publicznych pojawiło się więcej osób łamiących zasady epidemiologiczne. Policjanci wspólnie z żołnierzami pilnują bezpieczeństwa i w tym celu sprawdzają przestrzeganie przepisów, zakazów i nakazów wprowadzonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa. Nie wszyscy jednak się do nich stosują.

Przepisy i obostrzenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa cały czas obowiązują. Policjanci z powiatu krakowskiego permanentnie sprawdzają, czy nie dochodzi do grupowania się osób w miejscach publicznych, kontrolują liczbę przemieszczających się osób w transporcie zbiorowym oraz pilnują, aby obywatele stosowali się do obowiązku zasłaniania twarzy i ust maseczką lub innym materiałem. Policjanci wspólnie z żołnierzami kontrolują też adresy, pod którymi przebywają osoby objęte kwarantanną. Większość obywateli stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia.

W miniony weekend aura sprzyjała i zdecydowanie więcej mieszkańców wyszło z domów, przez co niestety odnotowano wzrost liczby osób łamiących przepisy i obostrzenia, ustanowione w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii. W tym czasie, na terenie powiatu krakowskiego policjanci ujawnili ponad 70 naruszeń, dotyczących głównie gromadzenia się osób, przemieszczania w transporcie zbiorowym oraz obowiązku zasłaniania twarzy i ust. Wobec takich osób policjanci stosowali pouczenia i nakładali mandaty karne. Dodatkowo podczas sprawdzeń osób odbywających kwarantannę w powiecie krakowskim, odnotowano dwa naruszenia.

Każdorazowo o łamaniu zasad kwarantanny policjanci powiadamiają sanepid, który w drodze postępowania administracyjnego za to przewinienie, jak i za każde inne ustanowione w związku z COVID-19, może nałożyć karę pieniężną w kwocie nawet do 30 tysięcy złotych. W weekend mundurowi łącznie skontrolowali ponad 220 autobusów i busów pod kątem ilości przewożonych pasażerów, ujawniając w 6 z nich nieprawidłowości.

Źródło: KPP w Krakowie