czwartek, 23 września 2021 Imieniny: Bogusław, Tekla

71 osób oddało krew

11 stycznia w Pałacyku „Sokół” odbyła się akcja oddawania krwi zorganizowana przez Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi działający przy CKiS w Skawinie. „Krew się lała strumieniami”, ale uspakajamy wszystko odbyło się pod kontrolą RCKiK w Krakowie. 

Styczniowa akcja jest pierwszą z zaplanowanych na ten roku. Obsługę medyczną zapewniają specjaliści z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Serdeczne podziękowania kierujemy właśnie do nich. Mimo siarczystego mrozu, który jeszcze wczoraj trzymał w Skawinie, punktualnie o godz. 8.00 rozpoczęliśmy donacje. Tym razem Gmina Skawina przygotowała niespodziankę dla każdego dawcy – kalendarz promocyjny na 2017 r., lekarze i pielęgniarki otrzymali w podziękowaniu za dobrą współpracę pakiety promocyjne Gminy Skawina. Dziękujemy, że jesteście z nami! KREW to najcenniejszy dar, w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia drugiego człowieka!

Podczas jednego zabiegu pobierania (zwanego donacją) najczęściej pobiera się jedną jednostkę krwi żylnej. Po odwirowaniu można z tej krwi wydzielić po 1 jednostce:

  •       koncentratu krwinek czerwonych (KKCz)
  •       koncentratu krwinek płytkowych (KKP)
  •       osocza.

Aby nie zaburzyć prawidłowego transportu tlenu w organizmie dawcy, jednorazowo pobiera się 450 ml krwi pełnej.

Do udziału w akcji łącznie zgłosiło się 81 osób, z których 71 osób w sumie oddało 31 000 ml krwi.  Tradycyjnie wśród oddających byli uczniowie  Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie, jak również dawcy z wieloletnim już doświadczeniem. 

Na następną akcję zapraszamy 22 marca 2017 roku.

Źródło: Klub Honorowych Dawców Krwi