98. urodziny Niepodległej Polski
11 listopada to dzień szczególny dla każdego Polaka, dzień przełomowy dla Polski, która przez 123 lata niewoli, aż do 1918 roku, pozbawiona była suwerenności i wolności. Obchodziliśmy 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W całym kraju organizowane są różne uroczystości mające przypomnieć to wielkie i znaczące wydarzenie. Podobnie, jak wiele polskich miast, dziś świętowała również Skawina. Skawińskie Urodziny Niepodległej Polski były jak zawsze patriotyczne. Świętowaliśmy z dumą i radością. Choć dla pokoleń, które nie znają innej Polski niż wolna, dzisiejsze święto ma zupełnie inny wymiar, to rokrocznie w uroczystościach w naszym mieście biorą udział zarówno młodsi, jak i starsi przedstawiciele naszej lokalnej społeczności.
Tradycją stało się już, że obchody rozpoczynamy od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Uroczystą eucharystię obecnością uświetnili przedstawiciele władz, sołectw, harcerze z Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak”, Skawińskiej Drużyny Harcerek „Gniazdo” oraz poczty sztandarowe: Rady Miejskiej Gminy Skawina, Kombatantów, harcerzy, Ochotniczych Straży Pożarnych, Zawodowej Straży Pożarnej, służb miejskich, zakładów pracy, organizacji pozarządowych oraz szkół z terenu Miasta i Gminy Skawina. Podniosły charakter mszy podkreśliła dodatkowo oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej Sygnał z Radziszowa grająca pod batutą Przemysława Drabczyka.
Po zakończeniu uroczystości kościelnych wyruszył uroczysty pochód, który poprowadził Pan Edward Nowak Komendant Miejsko-Gminny OSP w Skawinie, który od lat zawiaduje pocztami sztandarowymi podczas Święta Niepodległości oraz dba o porządek uroczystości. Pochód skierował się w stronę skawińskiego rynku, gdzie odbyła się artystyczna część rocznicy. Do zgromadzonych przemówił burmistrz Paweł Kolasa witając przybyłych. Podkreślił wagę dzisiejszego święta przypominając, że dla każdego Polaka jest to dzień szczególny, który skłania do wspominania chlubnych wydarzeń z historii narodu polskiego. Następnie głos zabrali senator Marek Pęk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Witold Grabiec.
Dumnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęło się śpiewanie pieśni patriotycznych. Hymn wdzięcznie wykonali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie, Szkoły Podstawowej w Woli Radziszowskiej oraz Szkoły Muzycznej I Stopnia w Skawinie, godnie reprezentując społeczność uczniowską naszej gminy. Z krótkim programem artystycznym zaprezentowała się Orkiestra Dęta Sygnał z Radziszowa, na co dzień działająca w CKiS. Orkiestra zabrzmiała dźwiękami „Marsza Pierwszej Brygady” oraz „Wiązanki Pieśni Żołnierskich”.
Na scenie, z najpiękniejszymi pieśniami patriotycznymi wystąpił również Zespół Kameralny Cantica, który przy akompaniamencie dyrygenta Bogusława Ciapy poprowadził wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Mieszkańcy naszego miasta i gminy otrzymali śpiewniki przygotowane specjalnie na tę okoliczność przez CKiS oraz Centrum Młodzieży im. Dr. H, Jordana, partnera uroczystości. Na rynku zabrzmiały znane wszystkim pieśni, m. in.: „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza kadrowa”, „Kołysanka leśna” oraz „Piechota”.
Dziękujemy zebranym na skawińskim rynku za wspólny śpiew i wspólne przeżywanie tej jakże ważnej dla nas rocznicy oraz wszystkim zaangażowanym w organizację dzisiejszego święta, w szczególności Dyrygentowi Bogusławowi Ciapie oraz Zespołowi Kameralnemu Cantica, Dyrygentowi Przemysławowi Drabczykowi oraz Orkiestrze Dętej Sygnał, Komendantowi MG OSP RP w Gminie Skawina – Edwardowi Nowakowi, harcerzom oraz szkołom, w tym przede wszystkim dyrekcji oraz nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie, Szkoły Podstawowej w Woli Radziszowskiej oraz Szkoły Muzycznej I Stopnia w Skawinie.
Ewa Przebinda, fot. Jarosław Karasiński, źródło: CKiS