czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

Akcja SAS i UMiG

Nowa akcja Skawińskiego Alarmu Smogowego i Wydziału Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy Skawina.

W ramach akcji mieszkańcy zgłaszają (anonimowość zapewniona) problem trującego, bardzo problematycznego sąsiada, który spala niedozwolone paliwa lub odpady, do Wydziału Ochrony Powietrza (zachęcamy z kopią do SAS).

Na podstawie zgłoszenia WOP razem ze Strażą Miejską przeprowadzają;

1. Gruntowną kontrolę paleniska pod kątem spalania niedozwolonych paliw i odpadów, w przypadku potwierdzenia wykroczenia zakończoną mandatem karnym lub wnioskiem do kolegium do spraw wykroczeń (od 500 do 5000 złotych).

2. Rozmowę uświadamiającą, jak bardzo kontrolowany niszczy zdrowie swoje i sąsiadów, jakie posiada opcje dofinansowania wymiany pieca, zakupu paliwa, termomodernizacji budynku oraz jak i do jakich programów w Gminie może się zgłosić.

3. Udzielenie ostrzeżenia, że WOP i Straż Miejska będą wykonywać w tym miejscu częste kontrole.

4. Naniesienie uciążliwych domostw na „CZARNĄ LISTĘ” (niepublikowaną) i poinformowanie o tym zgłaszającego i kontrolowanego. Te domostwa będą kontrolowane notorycznie, jeśli wciąż zgłaszane będą nieprawidłowości.

5. Pomoc i doradztwo wraz z symulacją najefektywniejszego nowego źródła ciepła przez Ekodoradcę.

6. Inwentaryzacja. Dodanie adresu do spisu nieefektywnych kotłów do wymiany przed wejściem uchwały antysmogowej (2023 r.) i oznakowanie instalacji specjalną naklejką.

Akcja zostanie ogłoszona również na stronach Urzędu Miasta i Gminy Skawina.

Jak zgłaszać?

Wydział Ochrony Powietrza:

tel. 12 2770 168 lub 12 2770 167

e-mail: op@gminaskawina.pl

SAS:

e-mail: skawinskialarmsmogowy@gmail.com

inf. prasowa SAS