wtorek, 05 listopada 2024 Imieniny: Elzbieta, Sławomir

Akcja „Telefon”: 27 naruszeń prawa

29 czerwca na drogach powiatu krakowskiego policjanci przeprowadzili akcję pod nazwą „Telefon”. Jej celem było egzekwowanie od kierujących stosowania się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu. Funkcjonariusze ujawnili 27 naruszeń prawa.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie podczas całodziennych działań pn. „Telefon”, na drogach powiatu krakowskiego, skontrolowali 60 pojazdów i ujawnili 27 naruszeń prawa, w tym również dotyczących korzystania z telefonu podczas kierowania pojazdem w sposób zabroniony. Wobec wszystkich osób popełniających wykroczenia zastosowano odpowiednie środki karne. W przypadku 5 pojazdów policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne, wobec stwierdzenia złego stanu technicznego. Dodatkowo, wobec 152 kierujących przeprowadzili badanie stanu trzeźwości, na szczęście żaden z nich nie był pod wpływem alkoholu.

Celem tej ogólnopolskiej akcji była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale też egzekwowanie od kierujących stosowania się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu w sposób wymagający trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Apel policji

Kierowco odłóż telefon kiedy kierujesz pojazdem! Korzystanie z telefonu podczas jazdy wpływa na spadek świadomości i spowolnienie reakcji na wydarzenia na drodze, co z kolei negatywnie wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Trzymając w ręku telefon, kierowca nie ma możliwości chwycenia pewnie kierownicy, włączenia kierunkowskazu czy zmiany biegu, a podczas wysyłania i odbierania SMS-ów wzrok jest odwracany od drogi i przekierowany na ekran telefonu.

Nie tylko rozmawianie, ale każda czynność, która wiąże się z trzymaniem urządzenia w dłoni podlega karze. Kierowca ma być skupiony na drodze, a nie na telefonie!

Prawo o ruchu drogowym mówi: kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Jedyne, co można zrobić, to zastosowanie urządzeń głośnomówiących lub słuchawek połączonych z mikrofonem. Za naruszenie przepisu grozi 200 złotych mandatu i 5 punktów karnych.

Źródło: KPP w Krakowie