niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Andrzejkowa Żarówka oświetliła „Piasta”

W sobotę, 26 listopada, w Kinie „Piast” odbył się III Ogólnopolski Przegląd Kabaretowy „Żarówka”, organizowany przez Kabaret Niepoprawnych Optymistów oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Inspiracją tegorocznego Przeglądu były Andrzejki.

W jury zasiedli specjaliści od dobrego humoru:

Iza Kałaaktorka, stand-up’erka, one-woman-show’ka, reżyserka, konferansjerka, improwizatorka, organizatorka. Wrocławianka po Łódzkiej Szkole Filmowej, obecnie przeprowadzona z Warszawy do Krakowa. W 2013 roku wraz z Anetą Wróbel stworzyła pierwszy w Polsce one-woman-show „Kredyt Zaufania”, doceniony przez publiczność i nagradzany przez jurorów zarówno festiwali kabaretowych, jak i teatralnych. Założycielka projektu Same Baby, producentka Stand-up’owego Dnia Kobiet. Od września 2015 roku Szef Programowy Przeglądu Kabaretów PAKA. 

Ewelina Leśniakpomysłodawczyni i współorganizatorka Przeglądu Kabaretów „Żarówka”, a zarazem członkini Kabaretu Niepoprawnych Optymistów, pełniąca również rolę jego managera. Swoją przygodę ze sceną rozpoczęła w Szkole Wokalno-Aktorskiej, by kontynuować ją w Szkole Aktorskiej Lart Studio. Jest również absolwentką Polskiej Akademii Kabaretu. Absolwentka Zarządzania Kulturą i Mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim.       

Adam Grzankakonferansjer, kabareciarz i fan metalu w jednym. Gada niby o niczym, ale jednak ciekawie. Magnetyczna osobowość i lata doświadczenia na scenie pozwalają mu zainteresować publiczność nawet najbardziej ulotnymi kwestiami.Wraz z Krzysztofem Niedźwieckim oraz Pawłem Rybakiem w 1996 roku założył krakowską Formację Chatelet. Był jej członkiem do października 2012 r. Wielokrotny laureat festiwali kabaretowych i artystycznych. Współtwórca kabaretonów m.in. festiwalu Fama, Przeglądu Kabaretów PAKA. Jest twórcą projektu Nowa Huta Gangsta oraz współtwórcą wielu projektów przełamujących negatywne stereotypy dotyczące krakowskiej Nowej Huty. Razem z Adamem Małczykiem prowadził program „Maraton Uśmiechu” w telewizji TVN.

Andrzej Majczakreżyser, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest autorem głównie kameralnych inscenizacji dramaturgii współczesnej. Od kilku lat współpracuje ze scenami krakowskimi – z Teatrem Bagatela, w którym wyreżyserował m.in. „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej czy „Psa, kobietę, mężczyznę” Sibylle Berg oraz z prywatnym Teatrem Współczesnym („Czarujący korowód” Wernera Schwaba, „Bombshells” Joanny Murray-Smith). W łódzkim Teatrze im. St. Jaracza przygotował nagradzane „Polaroidy” Marka Ravenhilla i „Dwadzieścia minut z aniołem” Aleksandra Wampiłowa. W ostatnich latach w olsztyńskim Teatrze im. St. Jaracza zrealizował prapremierę „Pana Mautza” Sibylle Berg oraz bardzo dobrze przyjętą najnowszą inscenizację „Operetki” Witolda Gombrowicza. Od 2000 roku zajmuje się przygotowaniem publicznych czytań najnowszej dramaturgii polskiej i światowej. Pracę reżyserską łączy także z nauczaniem techniki aktorskiej. Od roku 2007 jest pedagogiem Lart Studio w Krakowie. 

Janusz BysinaDyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Inicjator i pomysłodawca Skawińskiej Sceny Kabaretowej, a także innych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Wieloletni dziennikarz i prezenter Radia Kraków oraz Telewizji Kraków. Pierwszy Sekretarz Programu Telewizji Regionalnej w Krakowie. Kilka lat później współzałożyciel ogólnopolskiej sieci programu Telewizji Regionalnych. Członek Komisji ds. zasad kolaudacji różnych gatunków programów telewizyjnych wspólnie z Jerzym Koenigiem, Andrzejem Fidykiem, Jerzym Kapuścińskim i in. Członek komisji ds. oceny prezenterów telewizyjnych wspólnie z Bożeną Walter, Aleksandrem Bardinim i in. Posiadacz najwyższego stopnia dziennikarskiej Karty Mikrofonowej „S”, uprawniającej do publicznego występowania bez ograniczeń. Autor wielu tekstów recenzenckich w ogólnopolskim, dziennikarskim czasopiśmie branżowym „Wizja”. Były prezes Gama Art sp. z o.o., zajmującej się produkcją programów telewizyjnych oraz organizacją imprez kulturalnych i widowiskowych. Były dyrektor oddziału krakowskiego studia filmowego – Wizual. Współtwórca i reżyser satyrycznego cyklu audycji radiowych opartych o formułę teatru naturalnego, a potem programu muzyczno – rozrywkowego „Kanał – 26”. Miłośnik kultury, znawca dobrego, wyrafinowanego humoru.

Na podstawie nadesłanych zgłoszeń i materiałów filmowych do finału Przeglądu zakwalifikowały się następujące kabarety:

Kabaret BEZ PRÓBY z Kielc w składzie: Michał Pustuła, Karol Górski, Piotr Skrzypczyk, Jonasz Kantyka (akustyk).

Kabaret FIFA-RAFA w składzie: Ola Listoń, Mateusz Kwiatkowski, Łukasz Żaczek (akustyk).

Kabaret QQ NA MUNIU z Lublina w składzie: Krzysztof Więch, Paweł Bobrowski, Jakub Stróżek (akustyk).

Kabaret NA WYNOS w składzie: Beata Stefaniak, Marta Wahl, Jagoda Sikorska (akustyk), Patryk Górny, Paweł Gębala.

W przerwie obrad jury wystąpił gość specjalny wieczoru – Kabaret „A JAK“ czyli: Karolina Abramowicz, Magdalena Furmanek, Maria Kargulewicz i Adrianna Napiórkowska.

Po obejrzeniu 4 konkursowych prezentacji jury wydało następujący werdykt:

I miejsce, nagrodę w wysokości 700 zł oraz statuetkę dla Zwycięzcy III Przeglądu Kabaretowego „Żarówka” zdobył Kabaret FIFA-RAFA.

II miejsce i nagrodę w wysokości 400 zł zdobył kabaret BEZ PRÓBY.

III miejsce i nagrodę w wysokości 300 zł zdobył kabaret NA WYNOS.

IV miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł przyznano kabaretowi QQ NA MUNIU.

Nagrodę Publiczności, na podstawie głosów oddanych przez widzów do jednej z czterech ustawionych i odpowiednio oznakowanych urn, otrzymał kabaret FIFA-RAFA.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji o przeglądzie na stronie http://www.pkzarowka.pl/.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński