czwartek, 16 września 2021 Imieniny: Edyta, Kornel

Barokowe arcydzieła w Muzyczny Poniedziałek

Muzyczny Poniedziałek w przeddzień wiosny przyniósł nam powiew świeżości i harmonii dzięki barokowym arcydziełom w wykonaniu Arkadiusza Babińskiego – fagot, Kristiny Kutnik- fortepian i Radosława Bukały – wiolonczela.

Artyści związani zawodowo z Operą Krakowską, a koncertujący ze znakomitościami muzycznymi w Polsce i za granicą, wykonali program, pokazujący szerokie spektrum kompozytorskie baroku: od włoskiej wrażliwości Antonio Vivaldiego, przez spójność i precyzję Jana Sebastiana Bacha po potrzebę improwizacji i poszukiwania Georga Philippa Telemanna. Trzej wielcy, trzej pomnikowi i trzej w swoim czasie zapomniani przez pokolenia. A przecież dzisiaj nie wyobrażamy sobie historii muzyki bez tych nazwisk. W kontekst historyczno-obyczajowy oraz biografie twórców wprowadziła nas pani Joanna Babińska, której słowo świetnie uzupełniało całość koncertu.

Pięknie zabrzmiały w murach Pałacyku „Sokół”: Koncert a-moll na fagot z akompaniamentem fortepianu i partią wiolonczeli w basso continuo Vivaldiego, menuety Bacha ze zbioru 6 suit na wiolonczelę oraz Sonata e-moll Telemanna. Takie koncerty dowodnie pokazują, że nie trzeba się bać klasyki, muzyki nazywanej „poważną”, brzmienia fortepianu i wiolonczeli, wreszcie obco brzmiących w uszach pojęć andante, allegro czy vivace. Najważniejsza jest otwartość na muzykę i wrażliwość na emocje w niej zawarte, które wywołają nasz uśmiech lub przeciwnie – sprowokują do autentycznego płaczu.

Dziękujemy, że po raz kolejny mogliśmy tych uczuć z Państwem doświadczyć.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński