czwartek, 16 września 2021 Imieniny: Edyta, Kornel

Baśniowe klimaty wodnika

13 lutego, w ramach comiesięcznych spotkań z cyklem TEATR DZIECIOM, obejrzeliśmy fascynującą historię gajowego Chrobotka opowiedzianą przez duet aktorski „Teatru o Rety”.

Spektakl powstał w oparciu o opowiadanie Vaclava Ctvrtek’a  pt. „Bajka o Gajowym Chrobotku”, który jest autorem bajek znanych pewnie troszkę starszej widowni, niż ta do której adresujemy nasze spektakle. Wielu bowiem z nas pamięta Rumcajsa, Żwirka i Muchomorka, Cypiska, Hankę czy Makową Panienkę?

I dzisiejszy spektakl przywodził klimat ówczesnych dobranocek. Proste lalki, urokliwa scenografia i doskonałe umiejętności aktorów wprowadziły nas w leśny klimat, w którym ładu i porządku strzegł Gajowy Chrobotek. Był on zacnym przyjacielem i opiekunem leśnych stworzeń, o które dbał i których nie pozwalał skrzywdzić.

Poznaliśmy: niedźwiedzia Gromobura, który mimo prób bycia groźnym wywoływał u dzieci salwy śmiechu; piękną Józefę, którą przed zgubą utonięcia uratowały dzieci; wodnika o przedziwnym imieniu Barbara – który zyskał nowe imię – Adam – nadane mu przez nasze dzieciaki; bogatego pana Krępaka i jego psa Herszcika, którzy nie przepadali za gajowym Chrobotkiem, czy zająca Szastaja, który ratował swe życie chroniąc się przed złym psem w chatce gajowego…

Działo się, działo… złych ludzi i ich niepoprawnych nawyków jest wiele. Dzięki Chrobotkowi świat jest na pewno lepszy i piękniejszy. Tytułowy bohater uczy, że nie warto się kłócić, a wykorzystując innych możemy tylko stracić przyjaciół. Dobro jest zawsze opłacalne i wraca ze zdwojona siłą.

Następny drugi poniedziałek miesiąca, to spotkanie z „Krainą wróżek”, do której zaprasza Teatr Kalejdoskop.

Do zobaczenia 13 marca o godz. 17.30

Marta Tyrpa, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński