niedziela, 08 grudnia 2024 Imieniny: Maria, Swiatozar

Będzie ścieżka na Kanale Łączańskim

Ścieżka rowerowa na Kanale Łączańskim ma rozwiązać problem bezpieczeństwa podróżujących z zachodniej części gminy Skawina oraz stanie się miejscem do spędzania wolnego czasu.

Dzisiaj dostanie się z zachodniej części Gminy do Miasta pieszo lub na rowerze to prawdziwe wyzwanie. Mieszkańcy Jaśkowic, Wielkich Dróg, Zelczyny, Borku Szlacheckiego, Kopanki, Ochodzy, Facimiecha i Pozowic muszą liczyć się z pędzącymi przez DK44 samochodami. Już wkrótce dostanie się z zachodnich sołectw do centrum będzie znacznie ułatwione i przede wszystkim – bezpieczne.

Gmina Skawina otrzymała prawie 8 mln 300 tys. zł. dofinansowania do budowy 11-kilometrowej ścieżki rowerowej na Kanale Łączańskim. Dzięki niej mieszkańcy ominą DK44 i otrzymają bezkolizyjną, alternatywną trasę. Trakt będzie biegł od Jaśkowic do Skawińskiego Obszaru Gospodarczego. Będą mogli z niego korzystać zarówno piesi, jak i rowerzyści, choć to użytkownicy jednośladów będą mieli pierwszeństwo.

Bezpieczeństwo

Mieszkańcy zachodnich sołectw w celu dostania się do miasta nie będą musieli uruchamiać samochodu albo czekać na autobus. Ścieżką dotrą prosto i bez przekraczania jezdni aż do Skawińskiego Obszaru Gospodarczego – czyli miejsca pracy wielu osób z naszej gminy. Gdy powstanie most łączący Skawinę z Liszkami, mieszkańcy obu gmin będą mogli pokonać trasę na rowerze lub przejść pieszo, ponieważ nowa ścieżka obejmie także tę przeprawę. Dalej połączy się ona ze ścieżką rowerową przy obwodnicy Skawiny, zamykając całą sieć bezkolizyjnych połączeń pieszych i rowerowych od zachodu gminy do centrum miasta.

Funkcjonalność

11-kilometrowa ścieżka to kolejny krok przygotowujący mieszkańców do uruchomienia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Będzie ona przebiegała przez stacje przesiadkowe. Jeżeli mieszkaniec zachodnich sołectw będzie chciał dotrzeć na przykład do Krakowa, to wystarczy, że wsiądzie na rower, pojedzie ścieżką omijając niebezpieczną DK44, zostawi jednoślad i wejdzie do pociągu, który będzie przyjeżdżał średnio co 20 minut. Mieszkaniec ominie w ten sposób korki, nie będzie zanieczyszczał powietrza i co najważniejsze – dotrze szybko, bezpiecznie i wygodnie do celu.

Rekreacja

Nowa ścieżka ma stać się też miejscem na rodzinne spacery, rowerowe wycieczki oraz sport na świeżym powietrzu. Ścieżka będzie łączyła się z innymi trasami w ramach Skarbów Blisko Krakowa, stanie się także kontynuacją sieci Velo Małopolska.

85 procent wartości całej inwestycji zostanie pokryte dzięki Unii Europejskiej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Źródło: UMiG