czwartek, 05 października 2023 Imieniny: Igor, Flawia

Biało-czerwony bieg. Ruszyli o 11.11

11 listopada odbył się V Górski Bieg Niepodległości Skawina-Mogilany, został wpisany do Ogólnopolskiego Projektu pn. „Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr”. Punktualnie o godz. 11.11 po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, wystartowało 373 uczestników w białych i czerwonych koszulkach.

Była to kolejna impreza biegowa organizowana przez Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” przy współpracy z Gminą Skawina i Gminą Mogilany, Szkołą Podstawową nr 6 w Skawinie, CKiS w Skawinie i Szkołą Podstawową w Mogilanach. Wyjątkowość projektu polegała na organizacji 11 listopada 100 biegów niepodległości w 100 miastach-organizatorach. Wszyscy uczestnicy pobiegli w jednakowych koszulkach, otrzymali jednakowe medale i dyplomy oraz wystartowali o godz. 11:11. Oczywiście nie mogło zabraknąć w gronie miast-organizatorów Skawiny i Mogilan. Po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego około 400 uczestników w białych i czerwonych koszulkach wyruszyło na 8 km trasę. Start odbył się z ulicy Witosa w Skawinie i dalej ulicami Bukowską, Batalionów Chłopskich, Wyspiańskiego, Chorowice, Kulerzów, ulica Skawińska z metą na Rynku w Mogilanach, najwyższym punkcie w okolicy. Trasa biegu była bardzo urozmaicona, dosyć wymagająca o różnicy wzniesień 170m. Uczestnicy biegu podążający w kierunku mety w Mogilanach, najwyższego punktu w okolicy mieli okazję podziwiać piękną panoramę Skawiny, Krakowa i okolic.

Jako pierwszy na mecie zameldował się sąsiad zza wschodniej granicy OLIJNYK Pawel z Ukrainy w czasie 27 min. 58 s., a najlepszą z kobiet okazała się jego rodaczka YURCHUK Oksana z czasem 32 min i 42 s. W klasyfikacji mieszkańców Gminy Skawina I miejsca zajęli Joanna Garstecka i Paweł Starzak ze Skawiny, a wśród mieszkańców Gminy Mogilany Magdalena Płaziak – Kowalska z Libertowa i Grzegorz Papież z Mogilan. W klasyfikacji Grand Prix Skawiny (suma czasów: Bieg Skawiński, Pokonaj Focha, Bieg Niepodległości) na pierwszych miejscach uplasowali się Magdalena Płaziak – Kowalska i Dominik Piwowarczyk z Krakowa. Najstarszymi uczestnikami tradycyjnie byli Stanisław Podzoba z Krakowa, były olimpijczyk w biegach długodystansowych oraz Barbara Prymakowska z Tarnowa.

Uczestnikom towarzyszyła słoneczna pogoda. Na trasie i mecie uczestników dopingowali liczni mieszkańcy Skawiny, Mogilan i okolic. Szczególne podziękowania za oryginalny i głośny doping dla mieszkańców ul. Bukowskiej 37 i 37a, za rok prosimy o więcej.

Biuro zawodów na starcie biegu było umiejscowione w budynku Szkoły Podstawowej nr 6 w Skawinie, natomiast zakończenie imprezy, konsumpcja pysznego bigosu i wręczenie nagród odbyło się w Szkole Podstawowej w Mogilanach, za co Dyrekcjom i pracownikom szkół serdecznie dziękujemy. Najlepsi biegacze otrzymali nagrody pieniężne, puchary, nagrody rzeczowe a wszyscy uczestnicy koszulki, okolicznościowe medale oraz dyplomy. Na zakończenie całej imprezy wszyscy uczestnicy biegu brali udział w losowym podziale dodatkowych nagród tj. telewizora i dwóch 3-dniowych wycieczek do Pragi. Nagrody wręczali przybyli przedstawiciele władz samorządowych w osobach: Wójt Gminy Mogilany Piotr Piotrowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Witold Grabiec, Kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia w Skawinie Marek Marzec, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Skawinie Urszula Osielczak, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mogilanach Mirosław Pulikowski oraz Iwona Najder z CKiS w Skawinie.

Serdeczne podziękowania i gratulacje składają organizatorzy wszystkim uczestnikom za przyjazd i udział w kameralnej imprezie, którzy zechcieli w ten sposób świętować 100-rocznicę Odzyskania Niepodległości. Podziękowania dla współorganizatorów, wolontariuszy, uczniów i absolwentów Szkół Podstawowych w Skawinie i Mogilanach. Podziękowania dla Policji, Straży Miejskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Skawina i Gminy Mogilany. Szczególne podziękowania dla pracowników Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Skawinie za pomoc i wsparcie organizacyjne. Serdeczne podziękowania dla wszystkich miłośników biegania i ruchu na świeżym powietrzu, którzy po prostu byli, pomagali i wspierali nas. Gorące podziękowania i słowa uznania dla sponsorów, darczyńców i partnerów: Firma Kia Wadowscy, Krakowski Bank Spółdzielczy oddz. Mogilany, Firma Treko Laser Skawina, Lajkonik Snack Sp. z o.o., Grana, Bahlsen Polska, Firma Fiberlink Sp. z o.o. w Mogilanach, Restauracja TUiTAM w Skawinie, Firma Waśpol Sp.j. Skawina, Firma Ziaja, Market Jan w Skawinie, Rehamedical Centrum Fizjoterapii w Skawinie.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Skawina
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Mogilany
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Czołówka w klasyfikacji kobiet:

Oksna Yurchuk 32 m 42 s,
Swietlana Olijnik 35 m 14 s,
Olga Pierzak 35 m 42 s.
Klasyfikacja Gminy Skawina:

Paweł Starzak 31m 18 s,
Bartłomiej Szydłowski 32 m 38 s,
Mateusz Morawa 33 m 38 s.
Klasyfikacja Gminy Mogilany:

Grzegorz Papież 35 m 19 s,
Karol Barzyk 35 m 28 s,
Konrad Francuz 36 m 04 s.

Ogłoszone zostały także wyniki Grand Prix Skawiny w biegach. Do punktacji liczone były starty w Biegu Skawińskim 10 km, Pokonaj Focha 10 km oraz Górski Bieg Niepodległości 8 km. Najlepsi w tej klasyfikacji:

Dominik Piwowarczyk z czasem łącznym 3 biegów 1 g 39 m 10 s.
Robert Makowiec 1 g 41 m 22 s
Paweł Starzak 1 g 43 m 18 s

Pozostałe klasyfikacje oraz pełne wyniki: KLIKNIJ TUTAJ

Źródło: UKS „Jedynka” Skawina