poniedziałek, 16 września 2024 Imieniny: Edyta, Kornel

Bike Jamboree, czyli Polak potrafi

Rowerami przez Ałtaj – przygodami z 8. etapu rowerowej sztafety Bike Jamboree podzieliła się z nami Iśka Marchwica podczas pierwszego w sezonie spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności.

Bike Jamboree to historia o przyjaźni i wielkim wysiłku wielu osób – doświadczonych podróżników i ludzi bardzo młodych – by wspólnie zrealizować rowerową podróż dookoła świata. To rzecz o dzieleniu się: pasją, doświadczeniem i inspiracjami do spełniania marzeń. To również historia o współczesnym harcerstwie i uniwersalnym duchu braterstwa oraz wartościach, które są ponad wszelkimi podziałami i granicami geograficznymi.

Bike Jamboree to także kontynuacja idei Kazimierza Nowaka, który kontynent afrykański przemierzył rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem. 40 tys. kilometrów w pięć lat to ogromna inspiracja, która oddziałuje na sztafetę Bike Jamboree – projekt pokonujący miesięcznie ok. tysiąca kilometrów rowerami, aby przez dwa i pół roku okrążyć kulę ziemską.

Sztafeta wystartowała pod koniec maja 2017 z Gdańska, by przez kolejne dwa i pół roku dotrzeć na World Scout Jamboree do Zachodniej Wirginii w USA (lipiec/sierpień 2019), a potem wrócić do Polski. Z Gdańska do Gdańska: 35 tys. km, 34 etapy, 21 krajów. Przez najpiękniejsze tereny półkuli północnej. Po co? By promować Polskę, przeżyć przygodę, a przy okazji pokazać, jak ważny może być we współczesnym świecie skauting. Ale także, by przypomnieć postać Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, korespondenta i fotografa, pioniera polskiego reportażu, który w latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem.

Organizatorami wyprawy są Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz Fundacja Światowe Jamboree założona przez Związek Harcerstwa Polskiego.

8. etap wyprawy wiódł przez najcięższy teren w najcięższym klimatycznie czasie: rowerami przez Rosję (Ałtaj) do granicy Mongolii w grudniu 2017 r., w czterdziestostopniowym mrozie. A jednak nie zamarzli! 5 śmiałków: Iśka Marchwica, Megi Sobczak, Ula Ziober, Rafał Flieger oraz Mateusz Trzeciak w ekstremalnych warunkach pogodowych przejechało trasę z Barnaul (Rosja) do Kobdo (Mongolia), za towarzystwo mając jedynie bezpańskiego psa, hulający lodowaty wiatr oraz nielicznych mieszkańców Ałtaju. Opowieść Iśki, ilustrowana zdjęciami i filmami, pokazała trudy podróży, noclegi w lodowatych namiotach, psujące się na mrozie rowery, zamrożone jedzenie. Nieoceniona w tej podróży była pomoc niewielkich organizacji polonijnych, których przedstawiciele utrzymywali stały kontakt z rowerzystami przez całą trasę. Nasi bohaterowie spotkali się także z lokalnym szamanem i jego przewodnimi duchami. Miesięczna jazda była próbą charakteru, przyjaźni, współpracy oraz pokory. Próbą zdaną na piątkę.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński