środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Bilans długiego weekendu na drogach

Przez cały długi sierpniowy weekend nad bezpieczeństwem podróżnych czuwali policjanci, których głównym celem była pomoc kierującym w spokojnym dotarciu do celu podróży.

W miejscach tworzenia się zatorów podejmowali ręczną regulację ruchem, a także kierowali pojazdy na drogi alternatywne. Ponadto reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych m.in. przekroczenie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie czy nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

Jednakże policyjne działania, nawet najbardziej nasilone nie zastąpią rozsądku i wyobraźni kierujących.

Wstępny bilans tegorocznego długiego weekendu pokazuje, że w okresie od 11 do 15 sierpnia w Małopolsce doszło do 33 wypadków drogowych, w których 3 osoby poniosły śmierć, a 33 zostały ranne.

Dwa wypadki śmiertelne miały miejsce w sobotę 12 sierpnia.

  • Do pierwszego z nich doszło o godz. 9.41 w miejscowości Stróża w powiecie myślenickim, gdzie jak wstępnie ustalono 76 – letni kierujący rowerem wyjechał z drogi podporządkowanej wprost pod nadjeżdżający pojazd m-ki VW Golf. W wyniku tego zdarzenia rowerzysta poniósł śmierć na miejscu.
  • Kolejny wypadek tego dnia miał miejsce około godz. 10.00 na autostradzie A4 wysokość miejscowości Grojec – powiat chrzanowski, gdzie 34–letni kierujący pojazdem m-ki Mazda, jak wynika ze wstępnych ustaleń utracił panowanie nad kierowanym pojazdem uderzając w separator i dachował. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniosła 37–letnia pasażerka natomiast kierujący oraz jego dzieci w wieku 2 i 3 lata doznali obrażeń ciała.
  • W poniedziałek 14 sierpnia nad ranem około godz. 3.30 w miejscowości Łączany w powiecie wadowickim zginął 26–letni kierujący Fiatem CC. Jak wstępnie ustalono z nieustalonych przyczyn zjechał z jezdni do rzeki Wisły doprowadzając do wywrócenia pojazdu.

W czasie prowadzonych działań, podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzali stan trzeźwości kierujących – ujawniając blisko 140 prowadzących pojazd po alkoholu. Pomimo ciągłych apeli i prowadzonych kampanii społecznych uświadamiających skutki kierowania pod wpływem alkoholu kierowcy nadal decydują się na jazdę w tym stanie. Takim zachowaniem narażają na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, a bardzo często swoich najbliższych. 

Podczas ubiegłorocznego weekendu sierpniowego (w dniach 12-15.08.2016r.) doszło do 53 wypadków, w których 1 osoba poniosła śmierć, a 73 zostało rannych.

Źródło: KPP w Krakowie