sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Błąd za błędem na sesji. Ale wyższego podatku nie będzie

Błędy, zamieszanie, niestandardowe decyzje. Podczas głosowania dotyczącego podwyżki podatku od nieruchomości działo się sporo. Nowa stawka miała być wyższa o 7 groszy za metr kwadratowy od dotychczasowej. Na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 9 grudnia, głosowano nad uchwałą w sumie… trzy razy. 

W trakcie pierwszego głosowania Rada Miejska zdecydowała o podniesieniu podatku od nieruchomości. Po głosowaniu jeden z radnych zgłosił jednak, że omyłkowo nacisnął… zły guzik i zagłosował „za”. Ten jeden głos przeważył nad tym, że uchwała została prawidłowo przyjęta, a stawki zostałyby podniesione.

Z tego też powodu po głosowaniu burmistrz Norbert Rzepisko zaproponował radnym powtórzenie głosowania. 

Powstało zamieszanie. Jednak powtórzenie głosowania musiało oznaczać nieprzyjęcie wyższego podatku, więc wspólnie zdecydowano, że głosowanie zostanie powtórzone, aby jego wynik zgadzał się ze stanowiskiem Rady.

Tym razem w wyniku głosowania nastąpił remis, co oznacza, że uchwała nie została przyjęta. Wydawało się, że sprawa jest załatwione. Ale tak łatwo nie było!

Dwójka radnych zgłosiła bowiem, że… źle oddała głos. Kierując się wcześniejszym założeniem, zarządzono kolejne głosowanie.

Wynikiem trzeciego, o dziwo ostatniego głosowania, ponownie był remis. Oznacza to, że uchwała nie została przyjęta, a stawki podatku od nieruchomości w 2021 roku pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Z imiennymi wynikami każdego z głosowań można zapoznać się tutaj.

Źródło: UMiG