sobota, 23 września 2023 Imieniny: Bogusław, Tekla

„Bliżej autyzmu” po raz trzeci

Już po raz trzeci spotkaliśmy się na skawińskim rynku, by stać się widocznym znakiem solidarności z osobami z autyzmem ich rodzicami i bliskimi. Happening „Bliżej autyzmu” zorganizowało: Przedszkole Samorządowe nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie wraz ze Stowarzyszeniem „Równa Szansa”.

W przygotowania zaangażowali się przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej z Zelczyny, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie, Przedszkola Samorządowego nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie, oraz rodzice ze Stowarzyszenia „Równa Szansa”. W szkołach i przedszkolu odbyły się zajęcia edukacyjne przybliżające temat autyzmu w sposób dostępny dla dzieci. Budynki oświatowe w nocy z 3 go na 4 go kwietnia zabłysły na niebiesko. Z roku na rok jest nas coraz więcej, przy wspólnych obchodach Dnia Świadomości Autyzmu po raz pierwszy w happeningu wzięły udział dzieci z przedszkoli: nr 1 oraz nr 3, Małej Akademia Montessori oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Dzieci są Ważne”.

Prowadzące spotkanie nauczycielki Ewelina Łabędź i Justyna Cieniawa, zaznaczyły – pod pojęciem autyzm – ukrytych jest wiele znaczeń. Celem happeningu jest poszerzenie świadomości autyzmu w lokalnej społeczności, ponieważ pośród nas jest coraz więcej dzieci, u których wykrywa się to zaburzenie. Należy podkreślić, że wczesna diagnoza i rozpoczęcie terapii znacząco wpływają na poprawę funkcjonowania dziecka. Dlatego w kwietniu wspieramy, edukujemy i świecimy na niebiesko.

Podczas wczorajszego wydarzenia, jako znak gestu jednoczącego nas z osobami z autyzmem uniosły się w górę niebieskie balony. Wraz z nadzieją i niewypowiedzianymi życzeniami ukrytymi na dnie serca każdego dziecka dotkniętego autyzmem, zatroskanego rodzica i refleksyjnego terapeuty i pedagoga. Płytę skawińskiego rynku ozdobiły niebieskie serca, tworząc wspólne dzieło dzieci i osób dorosłych biorących udział w happeningu.

Wydarzenie wsparli i nagłośnili: Centrum Kultury i Sportu w Skawinie Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Telewizji Skawina.

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina.

Źródło: Przedszkole nr 2