poniedziałek, 21 czerwca 2021 Imieniny: Alicja, Alojzy

„BohaterOn” w Facimiechu

W październiku po raz kolejny grupa dzieci 5- i 6-letnich z Oddziałów Przedszkolnych w Facimiechu przystąpiła do niezwykłego, ogólnopolskiego projektu „BohaterOn – włącz historię!”, czyli kampanii mającej na celu upamiętnianie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.

Sama nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”, nawołuje zatem do włączenia w świadomości społecznej wydarzeń i historii ludzi żyjących podczas II wojny światowej, wykazujących patriotyczną postawę. Osób, które nie pragnęły zostać bohaterami, ale walcząc o swoją Ojczyznę, zapisały się na kartkach historii i stały się wzorem do naśladowania.

Choć tematyka II światowej i Powstania Warszawskiego jest trudnym tematem dla dzieci w wieku przedszkolnym, przedszkolaki stanęły na wysokości zadania i z dużym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów. Obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą Powstania Warszawskiego oraz poznały biografie kilku Powstańców. Następnie, ujęte historią jednego z nich – Pana Jerzego Remiona, pseudonim „Giorgio” – uczestnika walk na Starym Mieście, uznały, że w tym roku to właśnie jemu chcą podziękować za walkę o wolność naszej Ojczyzny. Przygotowały rysunki i plakaty ukazujące życie w pięknej i wolnej Ojczyźnie, w które włożyły wiele wysiłku i emocji, a następnie wspólnie z wychowawcą napisały pełen wzruszeń list, w którym podziękowały za podjęcie drogi pełnej wyrzeczeń i trudnych decyzji oraz za niezwykłą lekcję historii, z której wynika, że nieustannie powinniśmy uczyć się miłości do Ojczyzny.

Z okazji zbliżającej się kolejnej rocznicy Odzyskana przez Polskę Niepodległości, przedszkolaki wysłały list i rysunki do Pana Jerzego, okazując tym samym swą wdzięczność i pamięć.

Źródło: Oddział Przedszkolny w Facimiechu