sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Borek Szlachecki: ZPO uroczyście otwarty

13 października w piątek o godz. 13.00 z naręczem 13 róż władze samorządowe gminy Skawina uroczyście otworzyły nowy budynek Zespołu Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim. Inwestycja długo wyczekiwana. Szkołę i wszystkich zebranych objął swoją modlitwą ks. Jarosław Januszewski z Centrum Don Guanella.

Od bieżącego roku szkolnego 2017/2018 uczniowie już 8-klasowej podstawówki będę uczyli się w doskonałych warunkach. Co się zmieniło? Kuchnia może wydawać aktualnie 400 zdrowych, pysznych obiadów. Powstała nowa jadalnia usytuowana tuż obok świetlicy na której dzieci, po zakończonych lekcjach, czekają na rodziców. Powstało 6 nowych sal w tym pracownia komputerowa oraz 4 sale przedszkole. Każda sala wyposażona jest w tablicę multimedialną, a pracownia komputerowa posiada 15 stanowisk z najnowszymi komputerami. Od tego roku każdy uczeń w szatni otrzymał dostęp do własnej szafki. Szkoła została w pełni wyposażona w nowy sprzęt od ławek, przez pomoce dydaktyczne i wyposażenie sal dla przedszkolaków. W roku szkolny 2017/2018 w ZPO Borek Szlachecki uczy się 103 uczniów i 97 przedszkolaków. Przy szkole powstał nowy plac zabaw oraz boisko pokryte tworzywem sztucznym.

fot. Sławomir Trzeciak

Historia szkoły w Borku Szlacheckim sięga połowy XX wieku. W lipcu 1948 roku gromada wiejska zakupiła od pana Edwarda Ekerta willę z przeznaczeniem na szkołę. Koszt inwestycji wyniósł 4,5 miliona złotych. Przejęcie budynku nastąpiło po wyjeździe właścicieli 9 grudnia 1948 roku. Rok szkolny 1949/50 zainaugurowano w zmodernizowanym budynku. Do sześcioklasowej szkoły zapisało się 80 uczniów. Od lipca 1952 roku, dzięki elektryfikacji wsi, placówka mogła korzystać ze światła elektrycznego, natomiast na centralne ogrzewanie trzeba było poczekać jeszcze prawie dwadzieścia lat. W roku 1966 wprowadzono w szkole ośmioklasowy system nauczania. Klasa ósma liczyła zaledwie 8 uczniów, cała szkoła 179. W budynku było sześć sal lekcyjnych oraz pracownia do zajęć praktyczno-technicznych urządzona w piwnicy. W roku 1974 szkoła została przekształcona w filię Zbiorczej Szkoły Gminnej w Skawinie. W Borku pozostali uczniowie klas 1-4, natomiast młodzież klas 5-8 uczyła się w Skawinie. Placówka powróciła do systemu ośmioklasowego w roku 1983. Na mocy uchwały Rady Miasta w Skawinie w roku 1997 Szkoła Podstawowa i Przedszkole Samorządowe w Borku Szlacheckim zostały połączone w jedną instytucję – Zespół Placówek Oświatowych. Dwa lata później Szkole Podstawowej w Borku Szlacheckim nadano imię Jana Brzechwy. W 1999 roku, w związku z wprowadzeniem gimnazjów, placówka została przekształcona w sześcioklasową szkołę podstawową. W 2005 roku wybudowano nowoczesną salę gimnastyczną wraz zapleczem, która służy nie tylko uczniom, ale także miejscowej społeczności. Ze względu na trudności lokalowe w roku 2015 zapadła decyzja o rozbudowie szkoły. We wrześniu br. uczniowie ponownie zasiądą w ławkach 8 klasowej szkoły podstawowej.

Źródło: borekszlachecki.p / UMiG