środa, 24 lipca 2024 Imieniny: Kinga, Krystyna

Piękne brydżowe święto

168 młodych zawodników z Bielska-Białej, Bytomia, Chorzowa, Katowic, Krakowa, Pszczyny, Tarnowa i oczywiście Skawiny zagrało w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików oraz Mistrzostwach Polski Południowej Juniorów U18 w brydżu sportowym. Rozdano 5 kompletów pucharów i medali w kategoriach U10, U12, U15 i U18 (osobno dziewczęta i chłopcy) oraz puchary w klasyfikacji klubowej. Gościliśmy również aktualnego mistrza świata Michała Klukowskiego i jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek świata, naszą wychowankę Justynę Żmudę. To najkrótsze podsumowanie zawodów, które odbyły się w OKR Gubałówka w poświąteczny wtorek, czyli 19 kwietnia.

– Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój brydża młodzieżowego na południu Polski. Do Skawiny, która w czołówce krajowej jest od lat, zaczęły dołączać kolejne ośrodki, przede wszystkim ze Śląska. Dla nas to zresztą ogromna motywacja do jeszcze cięższej pracy, a od zawsze uważałem, że najmocniej na rozwój wpływa silna konkurencja. A jeśli jeszcze konkurentami są przyjaciele, to o postęp jeszcze łatwiej. Dlatego cieszę się, że udało nam się zebrać tutaj na jednej sali tylu przyjaciół z południa kraju – ocenił Marcin Kuflowski, pomysłodawca i organizator imprezy.

Zawodnicy #teamCKiS najmocniej zaakcentowali swoją obecność w kategorii młodzików do lat 12. Niby nic dziwnego, bo przecież przed tygodniem zdominowali Mistrzostwa Polski Dzieci, ale… tym razem większość medalistów była nieobecna! Nic to jednak! Na podium stanęli kolejno: Klara Kozłowska (niespełna 11 lat) i Adam Stachura (9!) z ogromną przewagą nad konkurencją. Dalej: Krzysztof Ziętarski i Błażej Mróz (obaj 11) i Weronika Romańska (11) z kolegą z Bytomia, Oliwerem Rubachem. A tuż za podium Łucja Augustyniak i Julia Ziętarska (obie również niespełna 11 lat!).

W gronie najmłodszych, pod nieobecność Adasia, który dzielił i rządził w starszej kategorii wiekowej, najlepiej z naszych spisali się Jan Migo i 8-letnia Katarzyna Kowalczyk, dla której był to debiut turniejowy (podobnie jak nieco niżej klasyfikowanego Antoniego Wójcika).

W kategorii U15 ze zwycięstwa cieszył się Adam Mazur, w parze z kolegą z SBS Blue Club Chorzów, Franciszkiem Kierepką, a wszystkie miejsca w pierwszej dziesiątce (na 39 par!) – za wyjątkiem drugiego – zajęli zawodnicy CKiS Skawina! Na trzecim Tomasz Trojak i Mikołaj Chmielewski, a tuż za podium niespodziewanie wypadła para reprezentacyjna – Milena Klimiuk i Kacper Kisielewski.

W dwóch „najstarszych turniejach odbywał się korespondencyjny pojedynek Skawina – Bielsko-Biała. Minimalnie lepsi okazali się goście, których pary triumfowały, nieznacznie wyprzedzając naszych. W rywalizacji dziewcząt na drugim miejscu uplasowały się Kinga Kowal i Łucja Ciborowska, a wśród chłopców Kacper Kuflowski i Franciszek Kurlit. Turnieje w kategorii U18 były jednocześnie eliminacjami do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Oprócz wyżej wspomnianych, z awansu cieszyć się mogą pozostali nasi reprezentanci – Michał Stasik i Konrad Ciborowski oraz Łukasz Kasperczyk i Jakub Gawron (wśród chłopców), a także Kaja Kowal z Alicją Bigosińską (wśród dziewcząt).

– Nie sposób nie docenić wyników naszych zawodników. Zwłaszcza cieszą wyniki najmłodszych, bo wielu graczy z naszej czołówki dziś nie mogło być obecnych na turnieju z uwagi na plany rodzinne czy choroby. Potwierdziło się jednak to, że mamy bardzo szerokie zaplecze. I to na pewno jest powód do dumy – podsumował Marcin Kuflowski, trener sekcji brydża sportowego CKiS.

Projekt realizowany był przy finansowym wsparciu Gminy Skawina, a cały przebieg wydarzeń był inauguracją obchodów 30-lecia CKiS.

Fotorelacja -> https://www.flickr.com/photos/ckiswskawinie/albums/72177720298229736

Katarzyna Kulpa, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński