sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Chcą chronić szkoły przed smogiem

19 października klienci Tesco w Skawinie mieli okazję porozmawiać z twórcami skawińskiego projektu „STOP SMOG!”. Organizatorzy nie tylko zachęcali do głosowania na swój projekt, ale także edukowali na temat smogu. Każdy mógł pobrać ulotki informacyjne, publikacje, a także zobaczyć, jak wygląda maska antysmogowa. Przygotowano też qiuz ekologiczny z nagrodami.

„STOP SMOG!” to jeden z trzech pomysłów – a zarazem jedyny ze Skawiny i dla Skawiny – na który można głosować w sieci Tesco w ramach akcji „Decydujesz, pomagamy”. Głosowanie trwa do końca tego miesiąca. Projekt ten to społeczna inicjatywa realizowana wespół ze Szkołą Podstawową nr 1 w Skawinie.

– Walczymy o 5 tys. zł. Pieniądze te przeznaczymy m.in. na zakup oczyszczaczy powietrza dla szkół i przedszkoli z naszej gminy. Koszt takiego sprzętu oscyluje od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Ideałem byłaby sytuacja, że w każdej sali lekcyjnej, świetlicy czy sali zabaw w przedszkolu byłby przynajmniej jeden oczyszczacz powietrza dostosowany do rozmiaru pomieszczenia. Pieniądze z wygranej nie wystarczą na tak dużą ilość sprzętu, ale będą preludium do tego, by w taki sprzęt zacząć wyposażać placówki edukacyjne z naszej zanieczyszczonej gminy. O tym, które szkoły i przedszkola otrzymają taki sprzęt, zdecydują sami zainteresowani, ponieważ oczyszczacze trafią do tych placówek, które wykażą się największą inicjatywą w walce ze smogiem na terenie naszej gminy. Forma konkursowa daje wszystkim równe szanse na pozyskanie tego sprzętu – wyjaśnia Agnieszka Piskorz-Burek.

Podczas prezentacji swojego programu, organizatorzy zorganizowali quiz o smogu. Każdy, kto oddał głos na „STOP SMOG!” i odpowiedział poprawnie na przynajmniej dwa z trzech pytań, otrzymał roślinkę w doniczce. – Wybór kwiatów jako nagród nie był przypadkowy. Rośliny to nasi sprzymierzeńcy w walce ze smogiem. Istnieją nawet gatunki specjalizujące się w oczyszczaniu powietrza z substancji obecnych w smogu – dodaje Agnieszka Poniewska.

W działaniach promujących „STOP SMOG!” na terenie Tesco wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie, a także eko-doradca – Krzysztof Szulada UMiG Skawina.