niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Chcą się uczyć

334 certyfikaty i 17 statuetek „Radzieja” rozdano podczas corocznego programu motywacyjnego „Radziej” organizowanego w Szkole Podstawowej działającej przy Zespole Szkół Publicznych w Radziszowie. Tradycyjnie uroczysta gala odbyła się w dniu obchodów święta patrona szkoły – świętego Stanisława.

Witam na swoistym festiwalu promocji różnych talentów, jakie objawiają się w naszej szkole od 10 lat. Dzieci przez pół roku rozwiązują zadania, biorąc odpowiedzialność za swoją naukę  – tymi słowami rozpoczęła galę „Radziej” dyrektor Zespołu Szkół Publiczny w Radziszowie Teresa Sławik. Rangę wydarzenia podnieśli licznie zebrani goście, wśród których znaleźli się m.in.: burmistrz Paweł Kolasa, przewodniczący rady miejskiej Witold Grabiec, radna Ewa Masłowska, kierownik Wydziału Edukacji Marek Marzec, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Hanna Jakubek, prezes stowarzyszenia „Nasz Radziszów” Małgorzata Niechaj, dyrektor CKiS Janusz Bysina, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Krystyna Droździewicz, Zbigniew Birówka z OSP Radziszów, sołtys Radziszowa Zdzisława Bała, sołtys Jurczyc Jerzy Kłępa, prezes klubu piłkarskiego Radziszowianka Grzegorz Wasyl, dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie Czesław Gąsiorowski, przewodnicząca Rady Rodziców Monika Blak. Zadaniem gości było wręczanie najlepszym w danej kategorii uczniom statuetek.

8 maja szkolna hala zamieniła się w piękną salę przypominającą tę z Oscarów. Zamiast słynnego czerwonego dywanu, zwycięzcy kroczyli po królowej polskich rzek – Wiśle, co nawiązywało do tytuł tegorocznej edycji programu motywacyjnego „Radziej” , który brzmiał „Z Pyzą wzdłuż Wisły”.  Zwiedzając  miasta zlokalizowane wzdłuż Wisły, poznawaliśmy kolejnych zwycięzców gali Radziej, czyli programu motywacyjnego dla uczniów Szkoły Podstawowej w Radziszowie. Nazwa programu to decyzja uczniów, którzy w ten sposób nawiązali do miejscowości, w której zlokalizowana jest szkoła. Ci, którzy podjęli się wykonania dodatkowych zadań, ale nie wygrali upragnionej statuetki „Radzieja”, zdobyli certyfikaty. Uczniów, którzy z własnej woli podejmowali się dodatkowych zadań, biorąc odpowiedzialność za swoją naukę, było 334.

Wyzwania prowadzenia imprezy podjęły się Aleksandra Stokłosa i Natalia Orlicka z klasy 5a. W rolę tytułowej Pyzy wcieliła się Zuzanna Pocięgiel z klasy 3c. Oprawę uroczystości przygotowali nauczyciele: Katarzyna Liskiewicz, Ewa Znaj i Anna Lelek. Taniec ze wstążkami w wykonaniu uczniów klas 2a i 2c przygotowały Katarzyna Baliga i Dorota Klimończyk. Marta Madej oraz Dorota Moskała wraz z podopiecznymi z klas 3a i 3b przygotowały scenkę muzyczną o smoku wawelskim. Anna Lelek wraz klasą 3c przygotowała taniec planet. Natomiast taniec rycerzy w rytm słynnej muzyki z filmu „Gra o tron” był pomysłem Teresy Paciorek, a wykonanie należało do uczniów klasy 1a. Chór składający się z uczniów klas 5a i 5b przygotował Robert Budzyń. Autorkami dekoracji były Mariola Kornaś i Marta Madej. Podczas gali zaprezentowali się także: Radosław i Wiktoria Liskiewicz z klasy 3a – duet skrzypcowo – fortepianowy. Radosław wykonał także arię w języku angielskim. Statuetki Radzieja oprócz uczniów odebrali także Przyjaciele Szkoły. W tym roku okazali się nimi: Anna Mroczek za prowadzenie z własnej inicjatywy i nieodpłatnie zajęć dla ucznia szkoły, Zdzisława Bała sołtys Radziszowa oraz radny i członek stowarzyszenia „Nasz Radziszów” Józef Niechaj.

Nie wierzyłam, że dostanę statuetkę „super Radzieja” – wyznaje Kasia Paciorek. – Najlepszymi zadaniami były te, które mogłam rozwiązywać z koleżanką. Najtrudniejsze zadanie było z historii. Trzeba było opisać biografię świętego Stanisława i wykonać monografię miejsc, w których był.

Poniżej przedstawiamy zdobywców statuetki „Radzieja” w poszczególnych kategoriach z podziałem na etapy edukacyjne.

KLASY  1-3

Mistrz kaligrafii – Wiktor Płonka kl.1a

Mały matematyk – Bartosz Połetek kl.3a

Mistrz ortografii – Joanna Kisielewska kl.3b

Mały artysta plastyk – Kamila Jaskuła kl.2c

Najlepszy kolega – Franciszek Wcisło kl.3c

KLASY 4-6

Nauki ścisłe – Ronald Linhardt kl.6a

Humanista – Ewa Sroka kl. 6b

Język obcy – Tomasz Balon kl. 6a

Artysta plastyk – Lujza Bieniek kl. 6a

Artysta muzyk – Katarzyna Paciorek kl. 6a

Sportowiec – dziewczynka – Martyna Błaszczak kl.6b

Sportowiec – chłopiec – Filip Zięba kl.4a

Najlepszy kolega – Wiktor Biera kl. 5a

Super „Radziej” (NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH) – Katarzyna Paciorek kl. 6a

Agnieszka Poniewska, fot. Józef Niechaj