poniedziałek, 25 października 2021 Imieniny: Daria, Wilhelmina

Chcą zarobić na koronawirusie

Trudna sytuacja w naszym kraju może być doskonałą pożywką dla domokrążców, którzy wykorzystują niepokój mieszkańców do oszustwa. Podają się za przedstawicieli służb i instytucji odpowiedzialnych za zwalczanie choroby. Mogą Was okraść lub być nosicielami koronawirusa. Nie wpuszczajcie obcych do domu!

Do służb mundurowych dochodzą regularnie informacje o domokrążcach podających się za przedstawicieli instytucji publicznych. Pamiętajcie, że funkcjonariusz straży miejskiej lub Policji będzie w pełnym umundurowaniu, przyjedzie na miejsce oznakowanym radiowozem oraz okaże dokumenty potwierdzające, że jest tym, za kogo się podaje. Bądźcie czujni. Jeżeli macie wątpliwości co do tożsamości mundurowych – zadzwońcie do straży miejskiej lub na Policję.

Ta sama sytuacja dotyczy służb medycznych lub inspektorów Sanepidu. Podjadą na miejsce oznakowanym samochodem i będą przy sobie posiadali odpowiednie dokumenty. Nie wahajcie się poprosić o okazanie legitymacji (to ich obowiązek), a jeżeli uchylają się od tego lub ich zachowanie budzi wątpliwości – wezwijcie straż miejską lub Policję.

Mundurowi ostrzegają też przed domokrążcami oferującymi cudowne leki na koronawirusa. To oszuści wykorzystujący niepokój mieszkańców. Nie otwierajcie im drzwi, nie wpuszczajcie do domu i natychmiast wezwijcie Policję.

POLICJA OSTRZEGA

Policjanci przestrzegają ponadto przed nieuczciwymi zachowaniami osób, które wykorzystując epidemię koronawirusa oferują do sprzedaży środki mające rzekomo cudowne właściwości i zwalczające wirusa. Oferują je w Internecie lub podszywają się pod instytucje i organizacje mające na celu zwalczanie i zapobieganie szerzeniu się wirusa czy też zajmujące się jego leczeniem. Nie dajmy się oszukać i o każdym takim przypadku informujmy Policję.

W Polsce odnotowano pierwsze zachorowania na koronawirusa, a policjanci w ostatnim czasie otrzymali sygnały o przypadkach oszustw z tym związanych. W sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa. Odnotowano przypadki nieuczciwych ofert i rozpowszechniania nie tylko w Internecie nieprawdziwych informacji dotyczących właśnie ewentualnych metod leczenia tego wirusa.

Policjanci przestrzegają przed tego typu oszustami. Nie dajmy się zwieść, nie kupujmy cudownych środków mających nas rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy nagle uzdrowić. Nie wpuszczajmy też takich osób do swoich domów i o każdym tego typu przypadku informujmy Policję.

AKTUALNYCH INFORMACJI NA TEMAT KORONAWIRUSA NALEŻY SZUKAĆ TYLKO NA SPRAWDZONYCH, OFICJALNYCH STRONACH:

  • MINISTERSTWA ZDROWIA
  • GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
  • PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA PUBLICZNEGO PZH
  • ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA
  • NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA

Jednocześnie resort zdrowia wdraża ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policjanci będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać głównie telefonicznie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną. Czynności wykonywać będą tylko i wyłącznie funkcjonariusze umundurowani.

Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.

Źródło: KPP w Krakowie / UMiG