środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Co dalej z opieką całodobową?

Informacja o likwidacji opieki całodobowej w Skawinie, którą zamieszczono na stronie internetowej Przychodni Zdrowia, wywołała zamęt. O co w tym wszystkim chodzi?

Zastępca burmistrza Norbert Rzepisko tłumaczy, że sytuacja jest spowodowana zmianą w ustawie. Mnóstwo obowiązków spadło na szpitale powiatowe i miejskie – jak w Krakowie. Skawina jednak szpitala nie ma.

Przychodnia w Skawinie, oprócz samej gminy, musiałaby zajmować się opieką całodobową także w Liszkach i Czernichowie. Zamiast jednego zespołu medycznego, potrzebne byłyby trzy: dwa na miejscu i jeden wyjazdowy. Tymczasem w naszym mieście nie ma tylu lekarzy, aby sprostać większym wyzwaniom.

Alternatywą wydaje się pogotowie w Skawinie, lecz już teraz czeka się na nim kilka godzin. Łatwo wyobrazić sobie, jak wyglądałaby kolejka, gdyby doszli pacjenci Przychodni.

Zarówno Rzepisko jak i Bogusław Witkowski, dyrektor Przychodni Zdrowia zapewniają jednak, że opieka całodobowa w październiku będzie. – Nie wiemy jeszcze, gdzie pojawi się placówka, ale zapewniam, że Skawina nie zostanie bez opieki nocnej i świątecznej. Zmieni się tylko świadczeniodawca – deklaruje dyrektor.

Ogłoszono konkurs na nową opiekę całodobową. Jego wyniki poznamy 22 września.