sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Coroczne atrakcje dla skawinian

Gmina Skawina już po raz piąty przystępuje do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Odbędzie się on od 16 do 22 września. Wydarzenie przyjmie nieco inną formę niż zwykle. Część imprezy zostanie przeniesiona do internetu, a przejazdy rowerami będą odbywały się w małych grupach.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest organizowany każdego roku w połowie września. Celem działań jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak: środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy, czyli łączenie różnych gałęzi transportu. Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.

W tym roku pandemia nieco pokrzyżowała plany, dlatego ETZT będzie odbywał się w sieci oraz małych grupkach. Przez cały tydzień na stronie internetowej UMiG oraz Facebooku będą pojawiały się relacje z Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Skawinie. Będą pokazane krótkie materiały filmowe dotyczące bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Dowiecie się, jak prawidłowo napompować oponę w rowerze i gdzie w gminie zlokalizowane są stacje z pompkami oraz przyborami „pierwszej pomocy” dla jednośladów. Będą rozmowy o podstawowych zasadach ruchu oraz o tym, jak zachowywać się na drodze w taki sposób, by nikomu nie utrudniać ruchu.

Oprócz działań w internecie, będzie promocja zrównoważonego transportu również w tradycyjny sposób:

  • od 16 do 19 września – wycieczki z przewodnikiem wraz z grupą społeczną z „Rowerowa Skawina” na terenie miasta po infrastrukturze dedykowanej rowerzystom ciągi pieszo-rowerowe, drogi dla rowerów, Strefa Zamieszkania, ulice o uspokojonym ruchu.  
  • Uczestnicy poznają nową infrastrukturę dedykowaną rowerzystom, która jest dostępna na terenie miasta Skawina. Zostaną zaprezentowane zasady bezpiecznego korzystania z roweru jako środka transportu. Ponadto, przedstawione zostaną propozycje tras prowadzących z punktu A do punktu B w połączeniu z ?ukrytą infrastrukturą rowerową? w kilkuosobowych grupach w ruchu ulicznym. Dystans do 5 kilometrów, czas przejazdu około 20 minut.
  • 18 września – udostępniony zostanie rowerowy tor przeszkód w Szkole Podstawowej nr 1, dzięki któremu dzieci będą mogły poprawić swoją technikę jazdy. Młodzież pozna na nim także zasady ruchu drogowego.
  • 19 września – przeprowadzone zostaną zajęcia z dziećmi na terenie Miasteczka Komunikacyjnego zlokalizowanego w Parku Miejskim – Szkoła Podstawowa nr 3.
  • 20 września – Zostanie zaprezentowana wystawa na rynku miejskim w Skawinie.
  • 22 września – „Dzień bez samochodu”. Na terenie gminy Skawina funkcjonować będzie darmowa komunikacja autobusowa.

W tym roku wyjątkowo nie odbędzie się przejazd ulicami Skawiny, który tradycyjnie odbywał się na zakończenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

W Polsce udział w kampanii zadeklarowało 200 miast. Szczegółowe informacje o Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu znajdziecie tutaj tutaj.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Krajowym Koordynatorem ETZT jest Magdalena Ogonowska.

Źródło: UMiG