środa, 19 stycznia 2022 Imieniny: Henryk, Marta

Ćwik zastępcą szefa Kancelarii Andrzeja Dudy

Krzysztof Szczerski nie jest już szefem gabinetu Andrzeja Dudy. Prezydent powołał na to stanowisko dotychczasowego sekretarza stanu w KPRP Pawła Szrota. Nowe stanowisko dostał także Piotr Ćwik, były wojewoda małopolski.

Szczerski otrzymał posadę pełnomocnika ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP. Duda postanowił również, że zastępcą szefa Kancelarii będzie Piotr Ćwik, dotychczasowy sekretarz stanu. Paweł Mucha, który wcześniej pełnił tę funkcję, teraz będzie społecznym doradcą głowy państwa.

Notatka o Ćwiku ze strony prezydent.pl:

Urodzony 17 sierpnia 1968 roku w Krakowie. Magister filozofii ? absolwent Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej. Ukończył także studia podyplomowe z doradztwa europejskiego oraz kurs kwalifikacyjny zarządzania w oświacie.

Przez wiele lat związany z oświatą, jako nauczyciel i wychowawca, a następnie dyrektor szkoły. Pracował w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie,  w latach 2000-2014 był dyrektorem Zespołu Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie.

Działacz samorządowy i społeczny. Zaangażowany w wiele lokalnych inicjatyw. Radny Rady Miejskiej w Skawinie w trzech kolejnych kadencjach, w latach 1994-2006, a następnie, do 2014 roku Radny w Radzie Powiatu Krakowskiego. Zasiadał w różnych komisjach problemowych, pełniąc też funkcję przewodniczącego. W tym czasie był też m.in. redaktorem naczelnym lokalnej prasy, współzałożycielem Chrześcijańskiego Ośrodka Kultury przy parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie, działał w Akcji Katolickiej.

W czerwcu 2014 roku został posłem na Sejm RP, w miejsce obecnego Prezydenta RP, który został europosłem. Pracował m.in. w komisji edukacji, nauki i młodzieży, polityki społecznej i rodziny, a także w komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Po zakończeniu kadencji,  16 grudnia 2015 roku został powołany na funkcję wicewojewody małopolskiego, od 2 czerwca 2017 roku był wojewodą małopolskim. Funkcję tę pełnił do 7 sierpnia 2020 roku.

Odznaczony m.in. Orderem Świętego Sebastiana ? orderem domowym konstytucyjnej linii dynastycznej królestwa Portugalii.

Jest żonaty, ma dwóch synów.