sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Czterech zatrzymanych. Straty? Ponad 3 mln

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zabezpieczyli kilkanaście tysięcy sztuk podrobionej odzieży. Straty sięgają ponad 3 miliony złotych. Czterech obywateli Bułgarii już usłyszało zarzuty. Za handel podróbkami grozi im do 5 lat więzienia.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą ustalili, że na jednym z internetowych portali społecznościowych sprzedawana jest podrobiona odzież znanych, światowych marek. Policjanci szybko ustalili, że punkty, z których oferowano do sprzedaży podróbki i tym samym magazyny, w których przechowywano towar, znajdują się na terenie dwóch posesji województwa dolnośląskiego. Szybko okazało się także, że towar ten trafia na teren Skawiny i innych miejscowości powiatu krakowskiego, a także w różne regiony Polski.

Proceder polegał na organizowaniu cotygodniowych relacji „live” – na żywo, na portalu społecznościowym, podczas których sprawcy oferowali dostępny do zakupu towar, prezentując go na sobie, bądź już bezpośrednio zapakowany, informując o dostępnych rozmiarach, kolorach i cenie. Osoby, które wyrażały chęć zakupu wybranego towaru, kontaktowały się ze sprzedającym już indywidualnie, w efekcie przelewając wskazaną kwotę na rachunek bankowy sprawców.

7 czerwca br. kilkunastu funkcjonariuszy wydziału PG dokonało sprawdzenia wytypowanych adresów w województwie dolnośląskim. Na miejscu zastali czterech obywateli Bułgarii 48-latka oraz 46-latka i jego dwóch synów w wieku 22 i 27 lat. Na terenie tych posesji stróże prawa ujawnili m.in. przestrzeń w postaci zaaranżowanego studia, w którym prowadzone były transmisje za pośrednictwem portalu internetowego oraz blisko 14 tysięcy sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi, kilkudziesięciu różnych, znanych, światowych marek. Podrobiona odzież poukrywana była w kilku zaparkowanych tam pojazdach oraz w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych zajmowanych przez podejrzanych. Policjanci zabezpieczyli też m.in. przygotowane do wysyłki paczki z zawartością podrobionej odzieży oraz gotówkę w kwocie ponad 15 tysięcy złotych, pochodzącą najprawdopodobniej z obrotu nielegalnymi towarami. Wszyscy czterej podejrzani zostali zatrzymani i przewiezieni do policyjnej celi.

Straty, jakie mogły ponieść koncerny odzieżowe, wstępnie wyceniono na kwotę nie mniejszą niż 3 miliony złotych.

Osoby odpowiedzialne za handel podróbkami, z którego jak ustalili śledczy, uczynili sobie stałe źródło dochodu, usłyszały zarzuty z ustawy o własności przemysłowej.

8 czerwca br. podejrzanych doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Wieliczce, gdzie prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru oraz poręczenia majątkowego. Za ten przestępczy proceder grozi im nawet do 5 lat więzienia.

Źródło: KPP w Krakowie