sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Derby dla Wiślan! Będzie awans?

Blamaż Skawinki, walka Wiślan o promocję, pewny awans Piasta Skawina. Długi weekend obfitował w wiele ciekawych meczy w ramach dwóch kolejek ligowych. Sprawdź wyniki od IV ligi do C-klasy!

 

IV liga (Małopolska – zachód)

Proszowianka Proszowice – Wiślanie Jaśkowice 0:0

Skawinka Skawina – Garbarz Zembrzyce 1:7 (Adisa)

Wiślanie Jaśkowice – Skawinka Skawina 3:0 (Galos, Kuliszewski, Wcisło)

Zanim doszło do sobotnich derbów oba „skawińskie” zespoły rozgrywały w środę mecze 27. kolejki. Najwyraźniej obie ekipy były już myślami przy tym meczu – przynajmniej na pewno Skawinka. Wiślanie mimo swoich okazji nie pokonali bramkarza Proszowianki i raczej stracili dwa punkty, niż zyskali jeden. Skawinka, która już dawno pogrzebała swoje nadzieje na awans skupiła wszystkie środki i siły na derby, doznając w środę kompromitującej porażki na własnym obiekcie z 14. (!) w tabeli Garbarzem Zembrzyce w stosunku 1:7. Honorowe trafienie zaliczył – a jakżeby inaczej – Adisa. Sobotnie derby odbyły się na Stadionie Miejskim w Skawinie, aczkolwiek w roli gospodarza meczu umownie występowali Jaśkowiczanie. Spotkanie miało charakter iście derbowy – trzeszczały kości, sypały się kartki (w tym czerwona dla „gospodarzy”), nie brakowało spięć i kontrowersji. Mimo czerwonej kartki Wiślanie zneutralizowali największe zagrożenie ze strony Skawinki, czyli Adisę i konsekwentnie realizowali swoje zamierzone cele. W tej batalii w ostatecznym rozrachunku lepiej wypadli Wiślanie, którzy wygrali to spotkanie 3:0. Dwie porażki kosztowały Skawinkę spadek na 8. miejsce w tabeli, natomiast cztery punkty zdobyte przez Wiślan nadal dają im nadzieję na awans. Będzie o to ciężko, albowiem już 1 czerwca zagrają oni (4.) z bezpośrednim rywalem (3.) do awansu Orłem Piaski Wielkie na ich terenie w ramach zaległego spotkania z 25. kolejki. Tylko zwycięstwo przedłuża nadzieje na awans, po tym meczu pozostaną już tylko dwie kolejki, zatem wszystko jeszcze może się zdarzyć – do dzieła Wiślanie!

 

A klasa (Kraków III)

22. kolejka (śr, 25.05)

Radziszowianka Radziszów – Gajowianka Gaj 1:2

RKS Iskra Krzęcin – Nadwiślan Rusocice 1:1

Iskra Czułów – Wiślanie II Jaśkowice 4:1

Pozowianka Pozowice – LKS Libertów 2:2 

Rzozovia Rzozów – Tramwaj Kraków 0:1

LOT Balice – PKS Cedronka Wola Radziszowska (przeł. na 01.06)

23. kolejka (sb/ndz, 28-29.05)

Tramwaj Kraków – Radziszowianka Radziszów 2:3 (Lenda 2, Bodzioch)

Strażak Rączna – RKS Iskra Krzęcin 3:2

Wiślanie II Jaśkowice – LOT Balice 0:2

LKS Libertów – Rzozovia Rzozów 9:1

PKS Cedronka Wola Radziszowska Pozowianka Pozowice (przeł. ze względu na warunki atmosferyczne)

Nie próżnowano w A-klasie w ciągu ostatniego tygodnia. Prawie wszystkie zespoły zagrały po dwa spotkania (oba spotkania Cedronki odwołane – wyjątek od reguły) w środę oraz w sobotę bądź niedzielę. Walcząca o awans Radziszowianka przegrała u siebie z wiceliderem Gajowianką, a następnie wygrała na wyjeździe z Tramwajem. Zespół tym samym utrzymał czwartą pozycję w tabeli, ale o awansie może już powoli zapomnieć. Rezerwy Wiślan o mały włos przegrałyby trzecie z rzędu spotkanie w stosunku 4:0, ale tym razem udało się wywalczyć honorowe trafienie. W drugim swoim meczu również przegrali, tym razem 0:2. Tym samym po czterech porażkach z rzędu spadli oni na 9. miejsce w tabeli. Iskra Krzęcin zdobyła w środę punkt, natomiast w weekend przegrała w Rącznej i nadal zajmuje 11. pozycję w lidze. Pozytywnie zaskoczyła kibiców Pozowianka, która w środę urwała punkt zespołowi z Libertowa, który cztery dni później rozniósł w pył Rzozovię. Rzozovia cztery dni wcześniej przegrała również z Tramwajem, ale zaledwie jedną bramką. Pozowianka zajmuje 13., a Rzozovia ostatnią 14. pozycję w tabeli. Cedronka Wola Radziszowska ma po tym tygodniu dwa mecze do nadrobienia, ale nadal jest 6. w tabeli i raczej na tej pozycji pozostanie do końca rozgrywek.

 

B klasa (Kraków III)

Orzeł Sidzina – Borkowianka Borek Szlachecki 4:4

Trzebol Wielkie Drogi – Pychowianka Kraków 0:3

W B-klasie rozgrywano „tylko” kolejkę weekendową, bez meczy środowych (mniejsza ilość drużyn w porównaniu do wyższych klas rozgrywkowych). Borkowianka czwarty mecz z rzędu kontynuuje tzw. radosny futbol na tak – po raz kolejny strzelając rywalom więcej niż trzy bramki i… po raz kolejny kończąc mecz bez zwycięstwa. Trzebol drugi mecz z rzędu u siebie wykazał się gościnnością, nie strzelając nawet honorowej bramki. Pychowianka dzięki zwycięstwu nad Trzebolem zepchnęła Borkowiankę na 7. lokatę w tabeli, Trzebol spadł na przedostatnią pozycję (11.). Do końca rozgrywek dwie kolejki.

 

C klasa (Kraków II)

Tęcza II Piekary – Radziszowianka II Radziszów 1:4 (Baliga, Kotula 3)

MTS Piast Skawina – Niegoszowianka Niegoszowice 11:2 (Archamowicz, Durlik 3, M. Szymuś, M. Kuflowski 3, Ł. Kuflowski, J. Szymuś, Kotulecki)

Lotnik II Kryspinów – Rzozovia II Rzozów 6:1

Bardzo miły dla naszych kibiców weekend w C-klasie. Pewne awansu rezerwy Radziszowianki bez problemu w Piekarach pokonały rezerwy Tęczy, a Piast w imponującym stylu zapewnił sobie awans do wyższej klasy rozgrywkowej, odnotowując rekordowy w krótkiej historii klubu rezultat 11:2! Gratulujemy raz jeszcze obu drużynom bardzo solidnego sezonu i awansów do B-klasy! Do końca rozgrywek trzy kolejki, Radziszowianka jest druga, a Piast trzeci w tabeli. Tabelę zamykają rezerwy Rzozovii.

Mateusz Gdula