środa, 24 lipca 2024 Imieniny: Kinga, Krystyna

Joanna Gądek na finał Tygodnia Teatralnego

XV Skawiński Tydzień Teatralny dobiegł końca. Zwieńczeniem wydarzenia był monodram Joanny Gądek „Dom z kryształu” – rzecz o trudnej i szalonej miłości Mariny Vlady i Włodzimierza Wysockiego.

Spektakl miał premierę dokładnie rok temu, 22 czerwca 2017 r. Emocjonalna opowieść o namiętności, która z chmur stacza bohaterów wprost do piekła nałogu i destrukcji opowiedziana jest z punktu widzenia żony Włodzimierza. Za tę szczerość uwielbiana aktorka zostaje potępiona przez radziecką publiczność. Joasi Gądek nie trzeba nikomu przedstawiać – to znakomita aktorka, która cały ciężar opowieści niesie na swoich barkach. Historia dojrzewa wraz z nią na scenie, pomimo oszczędności środków wyrazu angażuje widza całkowicie.

Scenariusz na podstawie wspomnień i wywiadów Mariny napisali wspólnie Joanna Gądek i Andrzej Morawa, reżyser spektaklu. O charakteryzację i scenografię zadbała niezrównana Marta Tyrpa.

Jeśli widzom, którzy zgotowali Joasi owacje na stojąco, wydawało się, że to już koniec – to Teatr MASKA wdrożył zasadę Hitchcocka i postarał się o wystrzał – prawie – armatni. Zespół Teatru w widowiskowy sposób podziękował Reżyserowi, Opiekunce Artystycznej oraz wspaniałej Publiczności za piętnaście lat nieprzerwanej pracy przy realizacji Skawińskich Tygodni Teatralnych. Lat obfitujących w ciężką pracę i wspaniałe jej owoce w postaci corocznych premier i mega produkcji. XV Skawiński Tydzień Teatralny to dwie znakomite premiery Teatru MASKA, jeden spektakl gościnny, przedstawienie podsumowujące rok pracy Teatru Wszystko Gra oraz aktualne na afiszu, cieszące się uznaniem publiczności sztuki.

To ponad siedmiuset widzów na wszystkich przedstawieniach, pełne listy rezerwacyjne i kolejka oczekujących na wolne wejściówki.

To wielomiesięczna praca zespołu osób, bez których żaden spektakl nie mógłby się odbyć. Tych widocznych, czyli aktorów, reżysera Andrzeja Morawy i opiekunki teatru Marty Tyrpy, ale także tych, którzy pracują za kulisami, a szczególnie:

Danuta Ławniczek – niestrudzona i nieoceniona w przygotowywaniu licznych poprawek krawieckich i szyciu scenografii,

Andrzej Kajniak – niezastąpiony oświetleniowiec,

Stanisław Calik – realizator dźwięku i wizualizacji,

Jarosław Karasiński – autor najpiękniejszych zdjęć.

Dziękujemy Pracowni Fryzjerskiej Beata Jałocha.

Do zobaczenia w nowym sezonie artystycznym!

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS

Fotogaleria TUTAJ