DOPiS przeniesiony do internetu
W tym roku ze względów bezpieczeństwa UMiG rezygnuje z DOPiS-u w takiej formie, do jakiej przyzwyczaili się mieszkańcy. Nie odbędzie się tradycyjny finał w Parku Miejskim, a sama akcja będzie trwała tydzień. Zorganizowane zostaną spotkania z organizacjami pozarządowymi (NGO), jednakże w małych grupach i z zachowaniem reżimu sanitarnego. Z powodu obecnej sytuacji, DOPiS niemal w całości zostanie przeniesiony do internetu.
– Nowością będzie relacja na żywo, którą nazwano „Dzień dobry NGO”. Będzie ona prowadzona w formie telewizji śniadaniowej. Razem z Joanną Czarnik z Biura Inicjatyw Społecznych zaprosiliśmy burmistrza Norberta Rzepisko oraz kilkanaście organizacji pozarządowych, z którymi poruszymy wiele zagadnień związanych z NGO w naszej gminie. Porozmawiamy o tym, czemu służą organizacje pozarządowe, jakie są ich oblicza, dlaczego podejmują działania mające poprawić komfort życia w Skawinie. NGO opowiedzą o sobie, o wyzwaniach, z jakimi się mierzą oraz pokażą, że praca na rzecz wspólnoty jest świetnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Relację na żywo mieszkańcy będą mogli śledzić w niedzielę 13 września od godziny 16:00 na Facebooku Gminy Skawina – informuje Marcin Kozielski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.
Organizacje pozarządowe będzie także można odwiedzić w ich siedzibach. W większości przypadków odbędzie się to na żywo, a nie online, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.
– Dzięki temu mieszkańcy mogą zobaczyć NGO w ich codziennej pracy, a nie tak jak do tej pory – w Parku Miejskim w trakcie wielkiego wydarzenia. Odbędą się wycieczki piesze i rowerowe z organizacjami. To może być bardzo cenne doświadczenie dla mieszkańców, ponieważ spędzą z NGO dużo czasu, dzięki czemu będą mogli zadać znacznie więcej pytań i zdobyć wszystkie informacje, które ich ciekawią. Wszystkie szczegóły programu, zapisy na wydarzenia i zasady bezpieczeństwa znajdują się na stronie www.dopis2020.pl, która została uruchomiona specjalnie dla tego wydarzenia – zaznacza Kozielski.
DOPiS to tak naprawdę święto organizacji pozarządowych. To właśnie w tym czasie oczy całej opinii publicznej w Skawinie zwrócone są na NGO. To jest ten moment, w którym organizacje mogą zaprezentować się całej gminie, opowiedzieć, czym się zajmują i pokazać, jak wielką rolę odgrywają w codziennym życiu. DOPiS to duże wydarzenie, które mobilizuje wszystkich członków NGO. To ma być także podziękowanie za ich ciężką i wymagającą pracę dla wszystkich mieszkańców gminy.
– Wydarzenie jest organizowane z myślą o mieszkańcach. Wielu z nich dowiaduje się o NGO w trakcie DOPiS-u. Często mieszkańcy nie wiedzą, że szkółka sportowa, do której chodzi ich dziecko, jest prowadzona właśnie przez organizację pozarządową. Że dziadek chodzi co tydzień na zajęcia dla seniorów organizowane przez NGO. Że Skawińskie Stowarzyszenie Pomocy dla Zwierząt z którego mieszkaniec odbierał kiedyś pieska, który zaginął kilka dni temu, jest prowadzone właśnie przez organizację pozarządową. Chodzi właśnie o to, by mieszkańcy się dowiedzieli, że NGO nas otacza i jest codziennie blisko nas – podkreśla rzecznik urzędu.
Na jakim poziomie w naszej gminie jest świadomość społeczna?
– Ta świadomość stoi w gminie na bardzo wysokim poziomie. Od lat można zaobserwować rosnące zaangażowanie mieszkańców w działalność społeczną. Najlepszym tego przykładem był kwiecień i maj, czyli czas, w którym niemal cała gmina zaangażowała się w szycie maseczek dla swoich sąsiadów. UMiG zapewnił materiały i koordynował działania, a mieszkańcy zrobili resztę. Szyto w szkołach, w domach, w piwnicach, wszędzie, gdzie było trochę miejsca. Liczby mówią same za siebie. W ciągu nieco ponad miesiąca uszyto 42 tysiące maseczek. Ciężko znaleźć lepszy dowód na to, jak bardzo mieszkańcy gminy są zaangażowani w działalność społeczną. Organizacje pozarządowe w Skawinie mają wiele wspólnego ze wszystkimi mieszkańcami, którzy zaangażowali się wtedy w szycie. Również zależy im na tym, by w gminie było jak najlepiej i mogą liczyć tutaj na duże wsparcie burmistrza. Różnica jest tylko taka, że NGO mają zorganizowane struktury, a ich działalność jest sformalizowana – mówi Kozielski.
Jak twierdzi rzecznik, na terenie całej gminy działa prawie 100 organizacji pozarządowych. Spektrum ich działalności jest spore.
– Funkcjonują u nas organizacje zajmujące się opieką nad dziećmi, młodzieżą oraz osobami w trudnej sytuacji życiowej. Znajdziemy NGO zajmujące się organizowaniem akcji honorowego krwiodawstwa, prowadzące kluby sportowe i szkółki piłkarskie, karate, jeździeckie, bokserskie itd. Prężnie działają też organizacje zrzeszające seniorów oraz takie, które promują lokalną historię, tradycję i kulturę. NGO zajmują się też organizacją turniejów oraz zawodów sportowych. Zrzeszają przedsiębiorców oraz osoby zajmujące się na przykład hodowlą gołębi pocztowych. NGO jest naprawdę dużo, zajmują się wieloma kwestiami i często nawet nie wiemy, że jakieś wydarzenie, czy szkółka sportowa jest właśnie zasługą działalności organizacji pozarządowych – przyznaje Kozielski.