poniedziałek, 15 lipca 2024 Imieniny: Dawid, Henryk

Drużyna z Kopanki zwycięska

23 kwietnia 2024 roku w pałacyku Sokół odbył się finał Skawińskiej Ligi Debat Oksfordzkich realizowanej w ramach projektu „Dialog Młodzieżowy w Małej Ojczyźnie”, którego celem było propagowanie idei debatowania i wdrażanie uczestników w aktywności mające pozytywny wpływ na rozwój kluczowych umiejętności, takich jak: krytyczne myślenie, zdolności interpersonalne, budowanie merytorycznej argumentacji, praca w grupie, umiejętność autoprezentacji.

Realizacja projektu obejmującego kilkumiesięczne działania możliwa była dzięki współpracy i zaangażowaniu organizatorów: Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Cenne i ważne było wsparcie Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Norberta Rzepisko, który serdecznie pogratulował uczestnikom debat oraz podziękował Dyrektor ZPO w Kopance Jolancie Kozłowskiej i Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Krystynie Droździewicz za inicjatywę i działania, poszerzające ofertę edukacyjną gminy.

W debacie nt. „Telewizja nie powinna organizować talent show, w których TV występują dzieci” uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim (propozycja) zmierzyli się z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach, którzy wystąpili po stronie opozycji. Obie strony przedstawiały trafne argumenty, jednak tę debatę wygrała drużyna Zespołu Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim.

W debacie finałowej pt. „Rodzice powinni zniechęcać dzieci do aspirowania do nierealistycznych marzeń, takich jak zostanie najlepszym piłkarzem na świecie lub pierwszym człowiekiem na Marsie” po stronie propozycji wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Rzozowie, a po stronie opozycji uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance. Obie drużyny przytaczały silne i celne argumenty poparte materiałami źródłowymi, licznymi przykładami i badanami. Decyzją sędziów zwycięzcą tej debaty, a tym samym całej tegorocznej Ligi Debat Oksfordzkich została drużyna Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance.

Ostateczne wyniki prezentują się następująco:

  • Miejsce I – Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance 
  • Miejsce II – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Rzozowie
  • Miejsce III – Zespół Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim 
  • Miejsce IV – Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach.

Uczestnicy debat usłyszeli wiele słów uznania. Pięknie i godnie zaprezentowali siebie i swoje szkoły. Wraz z gratulacjami uczniowie otrzymali cenne upominki współfinansowane ze środków budżetu Gminy Skawina oraz życzenia dalszych sukcesów w podejmowaniu kolejnych zadań i wyzwań.

Źródło: Zespół Placówek Oświatowych w Kopance