środa, 19 stycznia 2022 Imieniny: Henryk, Marta

Duża inwestycja w Granie

Kolejna ważna inwestycja firmy Grany została zakończona. Nowe, bardzo skuteczne urządzenie redukujące zapachy kawy zbożowej działa od października 2019 roku. Jak wskazuje przedsiębiorstwo, w praktyce oznacza to znaczące zmniejszenie emisji zapachów prażenin.

Dopalacz termiczny – tak nazywa się urządzenie, które zostało zainstalowane na ostatnim z pieców prażalniczych firmy Grana sp. z o.o.. Bardzo skuteczne dopalacze działają już na wszystkich trzech piecach prażących zboża i cykorię. Urządzenia te redukują emisje zapachów, czyli tzw. Lotnych Związków Organicznych (LZO) na poziomie bliskim 100 proc..

– Instalacja nowego urządzenia dopalającego to jedna z najważniejszych – z punktu widzenia redukcji zapachów – inwestycja Grany w ostatnich latach – wskazują władze spółki.

Ocena efektywności instalacji potwierdzona została badaniami emisji przeprowadzonymi przez akredytowane laboratorium. Z uwagi na brak krajowych norm dotyczących zapachów emitowanych przez zakłady produkcyjne, Grana sp. z o.o. wskazała, że emisje na dwóch piecach prażących zboże są niższe niż minimalne dopuszczalne wartości norm niemieckich.

Spółka opracowała kolejne etapy inwestycji środowiskowych. W planach jest budowa filtra usuwającego pyły cykorii i kawy zbożowej powstające na jednej z wieży suszarniczych. Prace projektowe zostały już rozpoczęte. Inwestycja, której wartość wyniesie 3,4 mln zł zostanie zakończona w ciągu dwóch lat.

Grana Sp. z o.o. / OP