czwartek, 30 listopada 2023 Imieniny: Maura, Andrzej

Duży budżet na walkę ze smogiem

Prawie 15 milionów złotych. Tyle w 2020 roku planuje wydać Skawina na walkę ze smogiem. To o ponad 3 miliony więcej niż Kraków i najwyższa kwota w Małopolsce. Pieniądze mają być przeznaczone na wymianę pieców, termomodernizację budynków oraz montaż odnawialnych źródeł energii.

Skawina postawiła sobie za cel dofinansowanie wymiany 1000 kopciuchów, montaż odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizację 100 budynków. W trwającym właśnie sezonie grzewczym skontrolowanych zostanie 1500 domów. Mają być kontynuowane także dotychczasowe działania: edukacja w szkołach, spotkania w sołectwach i osiedlach, doradztwo i pomoc w wypełnianiu wniosków do programu Czyste Powietrze.

Niska emisja to jedno z największych wyzwań, przed którym stoją teraz samorządy. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem i nie uznaje ono granic administracyjnych. Nie chcemy wchodzić w dyskusję, skąd wieje wiatr, interesuje nas działanie i rozwiązanie problemu smogu. Mamy ambitne plany, przeznaczamy na nie konkretne pieniądze i przed nami pracowity rok – mówi burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko.

Źródło: UMiG