czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

Dyskutowali o smogu

Podczas debaty „Porozmawiajmy o powietrzu” w Pałacyku „Sokół” obecni byli mieszkańcy, aktywiści, władze Skawiny oraz Małopolski. Wszyscy zgodzili się, że debaty są potrzebne, że powinno ich być więcej oraz że sama uchwała antysmogowa przyjęta w zeszłym tygodniu, może nie wystarczyć.

Witold Grabiec, przewodniczący Rady Miejskiej zaznaczył, że gdyby sama uchwała rozwiązywała problem, to debaty w ogóle by nie było. Dodał, że ludzi w Skawinie należy przekonać, iż samymi przepisami prawa tego problemu nie rozwiążemy.

My musimy zmienić swój sposób myślenia o zanieczyszczeniu powietrza. Wiemy z historii, że zakazy i nakazy nie są najlepszym rozwiązaniem. Trzeba rozmawiać, uświadamiać mieszkańców, wytlumaczyć, że oprócz rozwiązań prawnych potrzebne są też pewne zmiany w codziennym życiu – stwierdził Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

Przed debatą Skawiński Alarm Smogowy ostrzegał mieszkańców o przekroczonych normach zanieczyszczenia powietrza. Łukasz Kurlit, przedstawiciel SAS podkreślił, że istotne są cztery postulaty. – Pierwszy to zwiększone działania informacyjne. Drugim jest edukacja, zmiana podejścia mieszkańców do ochrony powietrza. Trzeci to prawdziwe kontrole i prawdziwe kary za zatruwanie. Straż miejska ostatnio przeprowadziła kilkadziesiąt kontroli i nigdy nie nałożono żadnego mandatu za spalanie śmieci. Ostatni postulat to działanie profilaktyczne i prewencyjne, chodzi głównie o wprowadzenie zakazu zajęć sportowych dla dzieci na świeżym powietrzu, gdy mamy taki smog jak dzisiaj – mówi Łukasz Kurlit z Skawińskiego Alarmu Smogowego.