sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Dzień Pluszowego Misia

Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie wraz z nauczycielami i rodzicami celebrowały „Dzień Pluszowego Misia” – święto, obchodzone na całym świecie w dniu 25 listopada. Nie mogło zabraknąć konkursów, bajek i piosenek o misiach, a także… smakołyków.

25 listopada swoje święto obchodzi ukochana zabawka najmłodszych – pluszowy miś. To właśnie w listopadzie 1902 r. powstał pierwszy na świecie model tej przytulanki. Inspiracją dla stworzenia misia stała się przygoda, jaką miał przeżyć ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych sir Theodor Roosvelt, który podczas polowania złapał na lasso małego niedźwiadka. Widząc jego przerażenie, wypuścił go jednak na wolność. I tym sposobem pluszowy miś zyskał swoją angielską nazwę (teddy bear) od imienia prezydenta. Samo Święto Pluszowego Misia obchodzone jest na świecie dopiero od 2002 roku.

W Przedszkolu Samorządowym Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi przedszkolaki celebrują je w sposób szczególny. Tego dnia na wszystkie dzieci czeka duży pluszowy miś zapraszający do wspólnych zabaw. Prowadzone są konkursy, oglądane misiowe bajki, śpiewane piosenki – oczywiście o misiach. Nie zabrakło też misiowych smakołyków.

W tym roku po raz pierwszy w obchody Dnia Pluszowego Misia włączyli się także rodzice przedszkolaków, którzy czytali i nagrywali dzieciom bajki, baśnie, opowiadania i bajeczki o misiach. Dzięki ich udziałowi przedszkolaki przez kolejne dni słuchały m.in. historii o Kubusiu Puchatku, Misiu Uszatku, Złotowłosej i trzech misiach, udostępnianych na fanpage?u placówki.

Akcja cieszyła się dużą popularnością, a zaangażowanie i kreatywność rodziców i starszego rodzeństwa przedszkolaków zasługuje na wielkie uznanie. Na jej zakończenie wszyscy biorący udział otrzymali pamiątkowe podziękowania, a pięć wylosowanych spośród uczestników osób – atrakcyjne podarunki.

Nieoficjalnie wiemy, że kolejna edycja wspólnego świętowania Dnia Pluszowego Misia oraz czytania misiowych opowieści dla najmłodszych planowana jest już za niespełna rok. 

Joanna Kierepko, Justyna Cieniawa, Przedszkole Samorządowe nr 2