niedziela, 28 listopada 2021 Imieniny: Lesław, Zdzisław

Dzień walki z hałasem w Woli Radziszowskiej

We czwartek, 8 grudnia, społeczność SP w Woli Radziszowskiej postanowiła rozpocząć walkę z hałasem, który szczególnie dokucza wszystkim na przerwach. Wówczas natężenie dźwięku w granicach 80 dB to norma. Nic dziwnego, że zamiast odpoczywać uczniowie czują się rozdrażnieni i zmęczeni. Filmowo, muzycznie i cicho…

Tradycyjnie już „Dzień walki z hałasem” upłynął pod hasłem „Lubię ciszę”. Organizatorzy rozpoczęli dzień od krótkiej prezentacji multimedialnej dotyczącej narządu słuchu człowieka, jego roli i funkcji w organizmie. Dzieci zapoznały się z tabelą natężeń różnych dźwięków obecnych w przyrodzie, po czym same mogły umiejscowić na niej hałas panujący w szkole. Następnie odtworzono uczniom nagrane wcześniej na przerwach i imprezach szkolnych filmiki. Efekt okazał zdumiewający, a wniosek jeden – na przerwach jest za głośno.

Hitem dnia było wyśpiewanie szeptem wraz z Grupą MoCarta piosenki „DeCybele”. Chór szkolny pod dyrekcją Aleksandry Sikorskiej złożony z uczniów klas IV, V i VI wyszeptał m.in. słowa: „Jeśli nadwyrężysz słuch, to na starość będziesz głuchł”. Z kolei na następnej przerwie uczniowie w skupieniu, absolutnie wyciszeni próbowali obniżyć poziom hałasu w szkole. Ku radości wszystkich wskazówka miernika decybelomierza spadła do 50 dB!

W tym roku przy wsparciu Radio RMF Classic i Cinema City odbył się konkurs ze znajomości muzyki filmowej pt. „Sztuka słuchania filmów”. Tym razem wyboru słuchanych fragmentów dokonał Kamil Kisielewski, psycholog szkolny. Do zmagań przystąpiło 80 uczniów z klas II-VI, których zadaniem było odgadnięcie 10 znanych motywów i wypełnienie karty konkursowej z zaznaczeniem ulubionej ścieżki dźwiękowej. Absolutną znawczynią tematów muzycznych okazała się Martyna Wilk z klasy V. Listę przebojów kinowych hitów wygrała muzyka z filmu „Star Wars”. Na drugim miejscu uplasowała się piosenka „My heart will go on” z filmu „Titanic”, a na trzecim czołówka ze „Zwariowanych melodii” wytwórni Warner Bros. O takim wyborze zdecydowała chyba tęsknota za kolejną odsłoną „Star Wars”. Cóż, premiera VIII części dopiero za rok, teraz pozostaje nam tylko czekać na „Łotra 1. Gwiezdne wojny – historie”.

Tytuł „Najcichszej klasy w szkole” przypadł wychowankom Jadwigi Grabiec, klasie III b. Na co dzień uczniowie ci są pełni temperamentu, ale w dniu konkursu zmobilizowali się na tyle mocno, że zmiana została zauważona przez organizatorów. Gratulujemy!  Z kolei podczas dużej przerwy uczniowie poszczególnych klas przedstawiali wykonane przez siebie plakaty promujące ciszę i przestrzegające przed nadmiernym hałasem. Wszystkie prace trafnie oddały istotę tematu, a prezentowanie kolegom i koleżankom swoich dzieł było ciekawym doświadczeniem. W pamięci pozostaną wymyślone przez uczniów hasła oraz wierszyki. Mamy nadzieję, że w ten sposób wszyscy zostali uwrażliwieni na potrzebę ciszy, zwłaszcza na szkolnych przerwach. Na koniec dnia w „Pokoju Ciszy” zgromadzili się najmłodsi, by poddać się relaksacji autogennej prowadzonej przez psychologa szkolnego.

Krystyna Olejniczak, koordynator i pomysłodawca projektu

Źródło: ZPO Wola Radziszowska