środa, 24 lipca 2024 Imieniny: Kinga, Krystyna

Dziwny widok na przystanku

Kiedy mówi się o katastrofie klimatycznej, wielu sceptyków zwykło żartować, że dzięki zmianom klimatycznym w Polsce będzie można uprawiać oliwki. W obliczu ponad 30-stopniowych upałów, nikt jednak nie ma ochoty na żarty. Pierwsze efekty anomalii klimatycznych są już widoczne gołym okiem. Jak informuje o2.pl na portalu Wirtualna Polska, na jednym z krakowskich przystanków tramwajowych zaskoczyło wszystkich… drzewko figowe.

Niecodzienne odkrycie dokonała jedna z pasażerek, czekając na tramwaj. Tajemnicza roślina, która wyróżniała się na tle rodzimych gatunków drzew i chwastów, które są powszechne na tym obszarze, rosła tuż obok wiaty przystanku na ulicy Grota-Roweckiego w Krakowie. Kobieta zidentyfikowała roślinę jako drzewko figowe. Zaskoczona swoim odkryciem, zrobiła zdjęcie i przesłała je do krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK), które jest odpowiedzialne za obsługę tego terenu.

MPK opublikowało zdjęcie na swoim profilu w mediach społecznościowych, pisząc: Napisała do nas nasza pasażerka, Pani Ewa. Zrobiła to, ponieważ na przystanku tramwajowym przy ul. Grota-Roweckiego w kierunku centrum miasta, pomiędzy wiatą a ogrodzeniem od ulicy, zauważyła rosnące niespotykane w naszym klimacie drzewo figowe. Drzewo nie ma jeszcze owoców, ale jak pisze Pani Ewa, wszystko przed nami. Pani Ewie bardzo dziękujemy za podzielenie się z nami tą ciekawą informacją.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przekazało sprawę upartego drzewka do Zarządu Zieleni Miejskiej. Mieszkańcy również zainteresowali się losem rośliny, pytając, czy służby planują przesadzić drzewko.

Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej na łamach „Dziennika Polskiego”, niestety nie ma takiej możliwości. – Sprawdziliśmy i niestety nie da się przesadzić drzewka z tej szczeliny bez uszkodzenia korzeni. W parku nie poradzi sobie przy niższej temperaturze, ale tutaj trafiło o dziwo na podatny grunt bo w tym rogu wiata przystankowa zadziałała jak mini szklarnia. Co można zrobić? Będąc na przystanku na Grota – Roweckiego użyczyć Pannie Fidze nieco wody – informuje ZZM.