sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Ekodoradca przypomina o uchwale

Ekodoradca Gminy Skawina przypomina, że od dnia 01.07.2017 na terenie województwa małopolskiego obowiązuje przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego „Uchwała antysmogowa”. Oznacza ona zakaz stosowania (spalania) poniższych surowców:

• flotów i mułów węglowych(węgiel kamienny i brunatny o uziarnieniu od 0 do 3 mm)
oraz
• drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%

Zarówno floty jak i muły są to najdrobniejsze frakcje węgla które są mało energetyczne i powodują dużą emisję szkodliwych pyłów. Można powiedzieć, że tyle, co wsypiemy do kotła, to tyle z niego wyciągniemy popiołu, a reszta wyleci przez komin trując nas i naszych najbliższych sąsiadów.

Drewno nie sezonowane ma dużą wilgotność i energia, którą moglibyśmy uzyskać z jego spalenia zużywana jest głównie na odparowanie wilgoci. Sezonujmy więc drewno co najmniej 2 sezony, by mniej emitować zanieczyszczeń i mniej płacić za opał.

Chcesz wiedzieć więcej – http://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/

Od 1 lipca 2017 roku nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy.

Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają 5,5 roku na wymianę tych kotłów.

To my decydujemy czym oddychamy i czym oddycha nasz sąsiad!

Link do Uchwały: https://bip.malopolska.pl/umwm,a,1283900,uchwala-nr-xxxii45217-sejmiku-wojewodztwa-malopolskiego-z-dnia-23-styczna-2017-r-w-sprawie-wprowadze.html

Informacja prasowa