niedziela, 17 października 2021 Imieniny: Malgorzata, Wiktor

Ekodoradcy w Borku Szlacheckim

Czym jest smog i jak z nim walczyć? Jak bardzo jest niebezpieczny? O tym i o pozostałych problemach z zanieczyszczonym powietrzem rozmawiali z uczniami ZPO im. Jana Brzechwy w Borku Szlacheckim, ekodoradcy Gminy Skawina w ramach projektu LIFE – Krzysztof Szulada i Aleksandra Basiura.

Ekodoradcy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, przeprowadzili 10 października zajęcia z dziećmi klasy piątej i szóstej, w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Brzechwy w Borku Szlacheckim.

Mówili o tym, jak zanieczyszczenia powietrza wpływa na organizm człowieka; co robić, gdy stan powietrza jest zły, a także o roli roślin oczyszczających powietrze. Ekodoradcy zaprezentowali także przedmioty, które powstają z recyklingu butelek PET i ich nakrętek. Przykładem był m.in. plac zabaw, który został wykonany z przetworzenia 750 tysięcy nakrętek po butelkach PET.

Na końcu zajęć każde z dzieci otrzymało roślinę oczyszczającą powietrze, która poprawi jakość powietrza w domu.

Przy okazji zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Wymień odpad na sadzonkę i roślinę oczyszczającą powietrze”. Każde dziecko, które pojawi się 19 października na terenie PSZOKu dostanie roślinę oczyszczającą powietrze.

Ekodoradcy to pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza UMiG w Skawinie, których wynagrodzenie jest finansowane ze środków projektu LIFE (ze środków Unii Europejskiej). Edukują dzieci, młodzież, dorosłych, informują i doradzają w zakresie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji, przeprowadzają kontrole kotłów – dla szybkiego osiągnięcia celu, jakim jest czyste powietrze w gminie Skawina.

Źródło: UMiG