środa, 19 stycznia 2022 Imieniny: Henryk, Marta

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Skawinie

W tym roku już po raz 10. odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa (w Skawinie po raz czwarty) pod hasłem DROGA (PIĘKNEGO) ŻYCIA. Tylko w 2017 roku w EDK wzięło udział ponad 50 tys. osób. Uczestnicy podjęli wyzwanie w 11 państwach; 252 miastach (w tym m. in. w Skawinie; ponad 150 osób).

W tym roku szacuje się, że nawet 100 tys. pątników w 20 krajach weźmie udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nocą, w milczeniu i samotności każdy z nich przejdzie pieszo jedną z kilkuset tras liczących od 40 do 133 km. – EDK to globalny startup religijny i sposób praktykowania duchowości na miarę XXI wieku – mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca projektu, twórca „SZLACHETNEJ PACZKI”.

Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka – dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. Odbywa się zawsze w Wielkim Poście, a rozpoczyna mszą świętą, po której uczestnicy wychodzą na wybrane przez siebie, wcześniej przygotowane trasy. Na stronie internetowej www.edk.org.pl można ich znaleźć niemal 600 – nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie.

Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego. Z reguły jest to sanktuarium.

Skawińska EDK poprowadzi uczestników z kościoła Miłosierdzia Bożego przez Kopankę, Facimiech, Pozowice, Brzeźnicę, Marcyporębę, Trawną Górę, Lgotę i Witanowice do Bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach. Rozpocznie się 16 marca 2018 roku (piątek) o godz. 18:00 Mszą św. w Kościele Miłosierdzia Bożego w Skawinie, po czym uczestnicy wyruszą na całonocną wędrówkę, rozważając Misterium Męki Jezusa. Wcześniej, w godz. 17:00 – 17:50, odbiór pakietów startowych (rozważań, opisu trasy i odblasków) w salce katechetycznej przy kościele.

Motywacji do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej trzeba szukać we własnej duchowości. Należy jednak pamiętać, iż ciało i duch stanowią jedność, dlatego też osoby, które zdecydują się na udział w EDK powinny się do niej dobrze przygotować (zapoznać z przebiegiem trasy, zadbać o swoją kondycję fizyczną, odpowiedni ubiór, obuwie, spakowanie energetycznego posiłku na drogę itp.). Uczestnictwo w EDK ma charakter indywidualnej, dobrowolnej praktyki religijnej, a osoby decydujące się na udział robią to na własną odpowiedzialność.

Zapraszamy do udziału w skawińskiej EDK, trasą, której patronką jest św. Faustyna. Wiedzie kameralną okolicą, gdzie można się wyciszyć, pomodlić i pomedytować, ale też doświadczyć trudu i zmęczenia.

– Wielu ludzi żyje z dnia na dzień. A taki moment zatrzymania jakim jest EDK i ta noc, nieraz właśnie może stać się przełomem, że coś stanie się innego, przemyślę jakąś rzecz, znajdę w niej wartość i będę chciał już pójść za nią w życiu codziennym. Ta jedna noc może uczynić coś wielkiego, coś przyszłościowego tak naprawdę (…). To jest droga do przekroczenia siebie, czyli taka niezłomność w dążeniu do jakiegoś celu. Bycie dobrym mężem, (…) dobrym ojcem, w pracy bycie dobrym pracownikiem, realizowanie się w tym i bycie niezłomnym, w tej drodze, która jest cały czas przede mną (…).To nie chodzi o to, żebym ja tylko przeszedł to EDK i to zostało zapisane do moich annałów życia, tylko żeby to miało przełożenie potem na to co robię – tak mówi o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej Marcin, autor jednego z tegorocznych rozważań EDK.

Informacje i zapisy przez stronę: www.edk.org.pl.

Jadwiga Grabowska-Wydra, lider EDK Rejonu Skawina