sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Fenomenalny start sezonu Rafała Wójcika

Rafał Wójcik to skawinianin, trójboista, jeden z najlepszych zawodników w kraju. W tym roku zaliczył znakomity start sezonu. Jak sam podkreśla, tytuł mistrzowski jest tylko kwestią czasu.

Wiem, że nie brzmi to skromnie, ale trenuję już 14 lat. Wcześniej zajmowałem się kulturystyką, a potem wszedłem w świat trójboju. Powoli staram się poprawiać wszystkie wyniki – przyznaje 28-latek.

Jego ostatnie sukcesy to: 3. miejsce na mistrzostwach Polski GPC i WUAP w wyciskaniu sztangi leżąc (kategoria do 125 kg), 3. lokata na GP Polski GPC i WUAP w wyciskaniu sztangi leżąc (do 125 kg), 2. miejsce w MP GPC i WUAP w martwym ciągu (do 125 kg) oraz 2. pozycja w MP GPC i WUAP w martwym ciągu. W tej ostatniej konkurencji, Rafał Wójcik osiągnął wynik 302,5 kg!

Trenuje głównie w Skawinie, w siłowni znajdującej się w budynku basenu „Camena”, jednak kiedy potrzebuje ćwiczeń z większymi ciężarami, jeździ do Krakowa. Z grubsza sam finansuje starty w zawodach, czasami pomaga mu pracodawca. Na dłuższą metę jednak nie jest to możliwe. – Chcę starać się o dofinansowanie od gminy, bardzo potrzebny jest mi również sponsor. Kiedy zawody odbywają się poza granicami Polski – dojazd, licencja, hotel – kosztują naprawdę sporo.

Rafał Wójcik trenuje trzy do czterech razy tygodniowo po około dwie godziny. Zwiększenie częstotliwości i długości treningu mogłoby spowodować cofnięcie wyników. Każde ćwiczenia są pieczołowicie dobrane, każdy błąd analizowany, a dieta idealnie dopasowana do planowanych osiągów. Aby trzymać się wyznaczonych sobie zasad, potrzeba ogromnej cierpliwości oraz wytrwałości. Jest jednak jeszcze jeden czynnik pozwalający osiągać znakomite wyniki. – Psychika to 60 procent sukcesu. W moim sporcie nie walczę z rywalami, wyniki osiągamy osobno. Każdy jeden bój to trzy podejścia. Jeśli nie spełni się wytycznych, nie jest się nawet klasyfikowanym. Można przegrać o pół kilograma, poza tym przeciwnicy stosują różne taktyki, które mają wyprowadzić kontrkandydatów do tytułu z równowagi.

Nie każdy, kto zacznie wytrwale trenować będzie osiągać sukcesy na miarę skawińskiego siłacza, jednak każdy może ćwiczyć – dla zdrowia, dla lepszego samopoczucia czy choćby własnej satysfakcji. Rada dla początkujących jest jedna, ale za to niezwykle istotna. – Nie można się zrażać. Trzeba być cierpliwym. Wszyscy oczekują efektów od razu i natychmiast rezygnują kiedy coś idzie nie po ich myśli. Wielu ludzi naogląda się telewizji, gdzie wypowiadają się ludzie, którzy ćwiczą krótko i wyglądają świetnie. To jest niemożliwe. Te osoby są często po kilku lub kilkunastu latach ciężkich treningów – przestrzega Rafał Wójcik. – Ludzie szukają sobie wytłumaczeń, aby nie trenować. Jak się chce, zawsze można znaleźć jakiś powód, żeby się poddać!

Osiągnięcia Rafała Wójcika:

4. miejsce Otwarte Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc kategoria 105+ kg – Czechowice-Dziedzice jesień 2014
3. miejsce Otwarte Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc kategoria 105 kg – Kraków Klub Kwadrat edycja wiosenna 2014
4. miejsce Otwarte Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc kategoria 105+ – Kraków Klub Kwadrat edycja jesienna 2014
2. miejsce okręgowe Otwarte Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc kategoria OPEN Kraków 2014
1. miejsce Martwy Ciąg kategoria 110 kg Puchar Karpat Trutnov Czechy 2015
2. miejsce Trójbój Siłowy kategoria 110 kg Puchar Karpat Trutnov Czechy 2015
1. miejsce Martwy Ciąg w kostiumie EQ kategoria 110 kg Open Puchar Karpat Trutnov Czechy 2015
3. miejsce Martwy Ciąg open w kostiumie kategoria Trutnov Czechy 2015
2. miejsce Mistrzostwa Europy w Wyciskaniu Sztangi leżąc i Martwym Ciagu kategoria 110 kg Łódź 2015
3. miejsce Mistrzostwa Polski Dwufederacji GPC i WUAP w Wyciskaniu Sztangi Leżąc kategoria 125 kg Zalesie 2016
3. miejsce Grand Prix Polski Dwufederacji GPC i WUAP w wyciskaniu Sztangi Leżąc Kategoria 125 kg Zalesie 2016
2. miejsce Mistrzostwa Polski Dwufederacji GPC i WUAP w Martwym Ciagu kategoria 125 kg Zalesie 2016
2. miejsce Mistrzostwa Polski Dwufederacji GPC i WUAP w Martwym Ciagu Kategoria open Zalesie 2016

Rafał Wójcik zajmuje się ponadto prowadzeniem treningów personalnych i posiada uprawnienia instruktora kulturystyki.

z