środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Finał Mistrzostw Świata w Dobroci

W Mistrzostwach Świata w Dobroci wystartowały duże polskie miasta, Bruksela i Sztokholm. Z  największymi nie bały się rywalizować także małe miasta i miejscowości takie jak Skawina i  Więcławice Stare. Jaki wynik osiągnęły w dobroczynnych zawodach? Dowiemy się już 5 czerwca.

Skawińska wspólnota guanellianów postanowiła wziąć udział w rywalizacji, aby zebrać pieniądze dla uzdolnionych dzieci i młodzieży. – Chcemy utworzyć fundusz stypendialny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i średnich, aby uczniowie mogli rozwijać swoje talenty, budować pewność siebie  mówi ks. Jarosław Januszewskie ze wspólnoty. Młodzież będzie mogła skorzystać z dziewięciu stypendiów, w wysokości 200 zł, w trzech kategoriach: nauka, sport oraz kultura i sztuka.

– Wierzę, że dobrze wykorzystane stypendium pomoże dzieciom w lepszym starcie w dojrzałe i  dorosłe życie – przekonuje Michał Sieńko przedstawiciel Funduszu Św. Jakuba. Fundusz ten powstał w  Więcławicach Starych, koło Krakowa, również chce pomóc  przedsiębiorczej i kreatywnej młodzieży w  rozwijaniu predyspozycji. Fundusz stypendialny zostanie skierowany do uczniów podstawówek i  gimnazjum z gminy Michałowice.

W tej nietypowej rywalizacji miasta i miejscowości są reprezentowane przez organizacje pozarządowe, a zwycięzcami tak naprawdę ich podopieczni.  – Za sprawą tej akcji podopieczni wielu fundacji i  stowarzyszeń dostaną szansę na lepsze, bardziej godne życie. Wielu z nich będzie mogło zrealizować swoje marzenia, poczuć się szczęśliwymi. O to właśnie chodzi w pomaganiu, by nikt nie czuł się pozostawiony sam sobie, bez nadziei na pozytywną zmianę – mówi Robert Kawałko, prezes Polskiego Instytutu Filantropii.

W Finałowy dzień organizacje pozarządowe zapraszają do wspólnego układania monet w jeden ciąg, który utworzy Kilometry Dobra. W Skawinie finał rozpocznie się o godz. 10.00  w Miejskim Towarzystwie Sportowym Piast i potrwa do wieczora – jednym z punktów jest układanie kilometrów dobra na rynku. Organizatorzy zaplonowali mnóstwo gier i  zabaw dla dzieci. W Więcławicach Starych finał będzie połączony z obchodami święta patrona szkoły, który zacznie się o 14.30. Natomiast organizatorzy zapraszają wszystkich na godz. 18.00 wtedy rozpocznie się układanie złotówek w Kilometry Dobra.

Mistrzostwa Świata w Dobroci zostały ogłoszone w ramach kampanii Kilometry Dobra. Akcja organizowana jest po raz trzeci. W ubiegłym roku w kampanię Kilometry Dobra włączyło się 30  organizacji pozarządowych. Łącznie zebrały one ponad milion złotych. W tym roku chcemy pobić ten wynik. Weź udział w Mistrzostwach Świata w Dobroci, wejdź na www.kilometrydobra.pl i  wybierz organizację, której chcesz pomóc!