czwartek, 09 grudnia 2021 Imieniny: Wiesław, Leokadia

Forum „Ja Europejczyk” w Wielkich Drogach

9 maja przypada rocznica podpisania Deklaracji Schumana. W ten dzień Europejczycy świętują pokój i jedność. Aby uczcić ten dzień, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast zorganizowała Forum „Ja Europejczyk”  dla szkół podstawowych miasta i gminy Skawina.

13 maja przedstawiciele dziewięciu szkół z terenu gminy Skawina uczestniczyli w spotkaniu, które miało niezwykle atrakcyjny przebieg – bawiąc uczyło. Można powiedzieć, że miało charakter kulturalno-edukacyjny. Zgromadzona młodzież poprzez dobrą zabawę i kulturalną rozrywkę wzbogacała swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej i miast partnerskich Skawiny. Poznawała zabytki, atrakcyjne miejsca, ciekawych ludzi, historię, tradycję, a nawet potrawy charakterystyczne dla danego regionu.

Celem spotkania był też udział w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej i Miastach Partnerskich Skawiny. Forum rozpoczęło się od prezentacji wybranych miast. Następnie uczestnicy wzięli udział w quizie, a na koniec mogli wykazać się zdolnościami plastycznymi, wykonując plakat związany z jakimś ciekawym, symbolicznym miejscem. Po zaprezentowaniu się, uczestnicy Forum udali się na „zasłużony” poczęstunek a jury w składzie: prezes SSPM K. Droździewicz, wiceprezes SSPM M. Kopeć oraz skarbnik SSPM K. Kutek rozpoczęło obrady, które zakończyły się przyznaniem nagród:

  • I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Skawinie
  • II miejsce – Szkoła Podstawowa w Jaśkowicach
  • III miejsce – Szkoła Podstawowa w Zelczynie

Ponadto jury wyróżniło: ZSP w Krzęcinie, SP nr 2 w Skawinie oraz SP w Wielkich Drogach.  Główna nagroda w tym roku była niezwykle atrakcyjna – ufundowana przez posła do Parlamentu Europejskiego profesora R. Legutko – czterodniowa wycieczka do Brukseli dla trójki uczestników i opiekuna.  Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, a chętnych do kolejnych zmagań zapraszamy za rok.

Źródło: B. Topolska, SP Wielkie Drogi